Zawody organizowane przez klub macierzysty Skofterud Slitu IL w Edisberg składają się z głównego biegu na 20 kilometrów techniką klasyczną oraz biegów na krótszych dystansach w różnych kategoriach wiekowych.

Marit Bjoergen, która jest członkiem zarządu fundacji pamięci Skofetrud powiedziała: „obecność na tych zawodach jest dla mnie oczywista, lecz niestety nie mogę wystartować, ponieważ pod koniec marca urodzę drugie dziecko. Honoru rodziny i nazwiska będzie bronił za to mój syn, który ma już trzy lata i dwa miesiące, całkiem dobrze radzi sobie na swoich małych nartach i lubi na nich biegać”.

Vibeke Skofterud, mistrzyni olimpijska w sztafecie w Vancouver (2010) i była rywalka Justyny Kowalczyk zginęła 29 lipca w wypadku skutera wodnego podczas wakacji w Arendal. Miała 38 lat.

Reklama

W mistrzostwach świata zdobyła cztery medale w tej konkurencji - dwa złote, srebrny i brązowy. W 2012 roku wygrała szwedzki 90-kilometrowy Bieg Wazów. W styczniu 2014 roku zakończyła karierę reprezentacyjną i zajęła się maratonami narciarskimi w norweskim zespole zawodowym Team Santander.

Reklama

Karierę zakończyła definitywnie w sierpniu 2015 roku. W październiku członkiem tego zespołu na jej miejsce została Justyna Kowalczyk.

Reklama

Bjoergen zdobyła 15 medali olimpijskich w tym osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe. W mistrzostwach świata stała na podium 26 razy, w tym 18 na najwyższym. Cztery razy wygrała Puchar Świata w punktacji generalnej i odniosła 114 zwycięstw indywidualnych. Karierę zakończyła po zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu (2018).