45-letni dziś Sikora, jedyny medalista olimpijski w historii polskich występów w tej dyscyplinie (srebro w 2006 w Turynie), pracował z młodzieżą przez rok. Wcześniej, w latach 2012-15, był opiekunem juniorów, natomiast w latach 2015-17 był członkiem sztabu szkoleniowego kadry seniorów.

Reklama

"Chcę bardzo podziękować naszej młodzieży. Drugi raz zostałem trenerem tej reprezentacji i drugi raz trafiłem na fantastyczne osoby. Na rezygnację złożyło się kilka spraw, głównie względy osobiste" – powiedział Sikora, cytowany w komunikacie Polskiego Związku Biathlonu.

Prezes Dagmara Gerasimuk zapewniła jednak, że mistrz świata z 1995 roku z Anterselvy nie rozstaje się zupełnie z polskim biathlonem.

"Po wielu latach funkcjonowania jako zawodnik, a po zakończeniu startów od razu jako trener, przychodzi taki moment, w którym człowiek potrzebuje ustabilizować swoje życie codzienne. Nie jest jednak tak, że się rozstajemy. Tomasz Sikora będzie się realizował na innym polu współpracy z Polskim Związkiem Biathlonu" - zapewniła Gerasimuk.

Reklama

Słonina i Lepel to byli reprezentanci Polski, m.in. olimpijczycy z Soczi (2014). Ten pierwszy od 2016 roku był asystentem Nadii Biłowej najpierw w kadrze młodzieżowej, a następnie w kadrze seniorek (w kwietniu Ukrainka ustąpiła ze stanowiska z powodów zdrowotnych, jej miejsce zajął Niemiec Michael Greis).

Reklama

Z kolei Lepel po zakończeniu startów pracował jako serwismen pierwszej reprezentacji. Od maja ubiegłego roku był asystentem Sikory w kadrze młodzieżowej.

"Zarówno Łukasz Słonina jak i Rafał Lepel przeszli pełną ścieżkę zawodniczą, są olimpijczykami, a zaraz po zakończeniu startów zostali trenerami. Będą bazować na swoim już niemałym doświadczeniu zdobywanym w pracy jako asystenci czy pracownicy techniczni przy pierwszej reprezentacji. Są gotowi do samodzielnej pracy, obserwujemy ich podczas procesu planowania treningu, znamy ich podejście i zaangażowanie. Poza tym będą ściśle współpracować z trenerami kadry seniorek i seniorów oraz trenerami klubowymi. Mają więc za sobą grupę osób, która jest gotowa ich wspierać" - podkreśliła Gerasimuk.

W niedzielę kadra młodzieżowa rozpoczęła zgrupowanie w Bydgoszczy, już pod okiem nowych szkoleniowców. W jej skład wchodzi dwanaścioro zawodników. Obóz potrwa do 29 maja.