Polakom jako gospodarzom przysługuje prawo wystawienia aż 12 zawodników. Z możliwości tej jednak nie skorzystano i do rywalizacji przystąpi dziewięciu biało-czerwonych: Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Stefan Hula, Jakub Wolny, Adam Niżnik, Andrzej Stękała i Aleksander Zniszczoł.

Reklama

Po latach dominacji Adama Małysza, a potem Stocha, teraz oczy polskich kibiców będą zwrócone przede wszystkim na Kubackiego. Mistrz świata z Seefeld już w ubiegłym roku pokazał się w Zakopanem jako lider reprezentacji. Wówczas w konkursie drużynowym ustanowił rekord Wielkiej Krokwi wynikiem 143,5 m i zapewnił swojej ekipie trzecie miejsce.

Forma Kubackiego przyszła 29 grudnia, kiedy zajął trzecie miejsce w inaugurującej Turniej Czterech Skoczni rywalizacji w Oberstdorfie. Potem także trzeci był w Ga-Pa, drugi w Innsbrucku, a zwycięstwem w Bischofshofen przypieczętował triumf w imprezie.

Następnie trzecie miejsca dwukrotnie zajmował w Predazzo, a w poprzedni weekend wygrał oba konkursy w Titisee-Neustadt. Żadnemu Polakowi nie udało się wcześniej stanąć na podium w ośmiu kolejnych zawodach. Rekordzistą pod tym względem pozostaje Fin Janne Ahonen, który w najlepszej trójce plasował się 13 razy z rzędu.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2019/20 Kubacki jest czwarty. Do prowadzącego Niemca Karla Geigera traci 122 punkty. Drugie miejsce zajmuje Austriak Stefan Kraft, a trzecie zdobywca Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie Japończyk Ryoyu Kobayashi. To właśnie ta czwórka powinna nadawać ton niedzielnej rywalizacji.

Trudno wskazać faworyta konkursu drużynowego. Na miejsca na podium szansę mają wszystkie czołowe reprezentacje. To będą trzecie w tym sezonie zmagania zespołowe. Na inaugurację w Wiśle pierwsza była Austria, przed Norwegią oraz Polską. W grudniu w Klingenthal najlepsi byli biało-czerwoni i skakali wówczas w składzie: Kubacki, Stoch, Żyła i Wolny.

Trudno sobie wyobrazić, że trener Michal Dolezal zrezygnuje, z któregoś z trzech pierwszych wymienionych zawodników. Kto będzie czwartym ciężko jednak przewidzieć. Wolny w ostatnim czasie prezentował się poniżej oczekiwań i zabrakło go w kadrze na zawody w Titisee-Neustadt. Szkoleniowiec skład ogłosi po piątkowych kwalifikacjach.

Program zawodów PŚ w Zakopanem:

piątek, 24 stycznia:

16.00 - oficjalny trening

18.00 - kwalifikacje

sobota, 25 stycznia

15.00 - seria próbna

16.15 - pierwsza seria konkursu drużynowego

Reklama

niedziela, 26 stycznia

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego