Kalaber od sześciu lat jest szkoleniowcem ekstraligowego JKH GKS Jastrzębie.

Reklama

Urodzony w Polsce Valtonen poprowadził biało-czerwonych w ubiegłorocznych MŚ Dywizji 1B w Tallinie, gdzie nie udało się wywalczyć awansu na zaplecze elity. W tym roku mistrzostwa miały zostać rozegrane w Katowicach, ale je odwołano z powodu pandemii koronawirusa.

W lutym Polacy wygrali turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich rozegrany w kazachskim Nur-Sułtanie pokonując faworyzowaną reprezentację gospodarzy oraz Holandię i Ukrainę. O prawo gry na igrzyskach walczyć będą za rok w sierpniu w Bratysławie ze Słowacją, Austrią i Białorusią.

Jak tłumaczył PAP prezes PZHL Mirosław Minkina powodem rozstania z Finem była jego praca zagranicą. „Kiedy związek zatrudniał dwa lata temu Valtonena, objął funkcję trenera Podhala Nowy Targ. Był więc cały czas w Polsce, oglądał na bieżąco naszą ligę. W kolejnym roku, sytuacja się zmieniła, bo zaczął pracować w klubie niemieckim, następnie szwedzkim. Wciąż jednak na miejscu byli jego asystenci Risto Dufva i Tommi Satosaari, na co dzień pracujący w GKS Katowice. Teraz sytuacja się zmieniła. Dla nas najlepiej byłoby, gdyby Tomasz Valtonen równolegle pracował w polskim klubie, a ponieważ tak się nie stanie, kontrakt nie został przedłużony, nad czym ubolewam” – powiedział Minkina.

Pochodzący z Bratysławy Robert Kalaber w październiku skończy 51 lat. Trenerską karierę rozpoczynał w słowackiej drugiej lidze prowadząc HC Dukla Senica. Następnie przeniósł się do Trenczyna, skąd w 2014 roku trafił do JKH GKS Jastrzębie.

„Bardzo dobrze zna realia Polskiej Hokej Ligi. Znakomicie współpracuje z młodymi zawodnikami, co będzie miało duże znaczenie w budowie silnej reprezentacji Polski” – stwierdził prezes.

Pod kierunkiem Słowaka jastrzębianie zdobyli srebrny i dwa brązowe medale mistrzostw Polski, a także dwukrotnie sięgnęli po krajowy puchar. W minionym sezonie JKH GKS Jastrzębie wygrał rywalizację o Puchar Wyszehradzki z udziałem zespołów czeskich, słowackich, węgierskich i polskich.

Kalaber przed dwa ostatnie sezony był też selekcjonerem reprezentacji Bułgarii, teraz przez dwa lata ma prowadzić biało-czerwonych.

Decyzja w sprawie powołania selekcjonera zapadła podczas wtorkowego posiedzenia zarządu PZHL. W najbliższym czasie władze federacji wybiorą też szkoleniowców pozostałych zespołów narodowych męskich i kobiecych.

Przyszłoroczne MŚ Dywizji 1B seniorów rozegrane zostaną w Katowicach. W dniach 26 kwietnia – 2 maja 2021 rywalami Polski będą Estonia, Litwa, Serbia, Japonia i Ukraina. Ceelem będzie wywalczenie awansu na zaplecze elity.