Northug, jedna z największych gwiazd biegów narciarskich ostatnich lat, został zatrzymany 13 sierpnia na autostradzie w pobliżu Oslo za zbyt szybką jazdę najnowszym modelem Jaguara. W miejscu, gdzie dopuszczalna była maksymalna prędkość 110 km/h, zmierzono mu 168 km/h.

Reklama

W tej sytuacji Northug, który w 2014 roku spowodował już wypadek będąc pod wpływem alkoholu, musiał się poddać testom, gdyż już kiedyś w domu 16-krotnego medalisty mistrzostw świata policjanci znaleźli kokainę.

Teraz wyniki badań są dla niego pozytywne, choć tuż po zajściu Norweg przeprosił za swoje zachowanie. Przyznał wtedy, że "gotów jest przyjąć wyrok", który będzie mu wymierzony. Dodał, że jego problemy zaczęły się w 2018 roku, po zakończeniu kariery sportowej. Szukał wtedy profesjonalnej pomocy, ale jej nie znalazł.

Mam poważny problem z alkoholem i narkotykami, co obecnie związane jest w moim trybem życia. Ostatnio miałem dużo imprez towarzyskich, gdzie były narkotyki - ujawnił 34-letni były sportowiec na konferencji prasowej.

34-letni Norweg specjalizował się w biegach dystansowych. Dwukrotnie - w sezonach 2009/10 i 2012/13 - zdobył Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ma w dorobku cztery medale olimpijskie, w tym dwa złote. 16 razy stanął na podium mistrzostw świata, w tym 13-krotnie na najwyższym stopniu.