W PŚ najwyższa lokata Stocha to na razie siódme miejsce w fińskiej Ruce. W MŚ w lotach w Planicy był natomiast ósmy. Słabsza forma na początku sezonu w jego przypadku nie jest niczym nowym - z 36 pucharowych triumfów w karierze, tylko cztery odniósł przed świętami Bożego Narodzenia.

Reklama

"Kamil potrzebuje pewności siebie. Parę skoków i już będzie okej" - powiedział w niedzielę przed kamerą TVP trener Michal Dolezal.

Engelberg wydaje się być idealny na przełamanie. Stoch dziewięciokrotnie stawał tam na podium, w tym dwukrotnie na najwyższym stopniu. To właśnie od rywalizacji na obiekcie Gross-Titlis-Schanze następowała wyraźna zwyżka jego formy. Trzy lata temu zmagania w Engelbergu zaczął od trzeciego miejsca. Dzień później był drugi, a następnie wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Również przed igrzyskami Soczi 2014 w Szwajcarii prezentował się świetnie, zajmując kolejno drugie i pierwsze miejsce.

Kto poskacze?

Pozostali podopieczni Dolezala prezentują się solidnie i w Planicy zdobyli brązowy medal MŚ w lotach w konkursie drużynowym. Decyzją Czecha w kadrze na najbliższe zawody oprócz Stocha są także: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka.

Kadra A uczestniczyła w tym sezonie tylko w trzech indywidualnych konkursach. Dwukrotnie trzeci był Kubacki, a raz drugie miejsce zajął Żyła.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Halvor Egner Granerud. Norweg wygrał trzy ostatnie pucharowe konkursy, a w Planicy został wicemistrzem świata. Ma 67 punktów przewagi nad Niemcem Markusem Eisenbichlerem.

Z Polaków najwyżej - na piątym miejscu - sklasyfikowany jest Kubacki. Do lidera traci 356 punktów. W Pucharze Narodów natomiast biało-czerwoni zajmują trzecie miejsce, za Norwegami oraz Niemcami.

Program konkursów PŚ w Engelbergu:

piątek, 18 grudnia

16.00 - oficjalny trening

18.00 - kwalifikacje

sobota, 19 grudnia

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursowa

niedziela, 20 grudnia

14.30 - kwalifikacje

16.00 - pierwsza seria konkursowa

(PAP)

wkp/ krys/