Czterokrotna mistrzyni olimpijska Therese Johaug dzień wcześniej ogłosiła zakończenie kariery. Norweżka swoje długoletnie starty ukoronowała 99. zwycięstwem (81. indywidualnym) w Pucharze Świata i to w dodatku przed własną publicznością.

Reklama

Johaug bieg na 30 kilometrowej trasie w Holmenkollen pod Oslo pokonała o 19,4 s szybciej od Finki Kristy Paermaekoski i o 32,3 s od Szwedki Jonny Sundling. 33-letnia Norweżka od początku startu nastawiła się na zwycięstwo. Po kilku kilometrach oderwała się od rywalek. Na metę dotarła, wymachując narodową flagę ku uciesze swoich rodaków. Izabela Marcisz nie ukończyła zawodów.

Klasyfikację generalną wygrała Rosjanka Natalia Niepriajewa. Zabrakło jej na starcie, gdyż 1 marca Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS), z uwagi na inwazję Rosji na Ukrainę, wykluczyła reprezentantów Rosji i Białorusi z międzynarodowej rywalizacji. Niepriajewa zgromadziła 973 pkt, a druga w klasyfikacji Ebba Andersson (732 pkt) straciła już szansę na wyprzedzenie Rosjanki. Szwedka w Oslo finiszowała na 9. miejscu.

Do zakończenie sezonu zostały tylko zawody w szwedzkim Falun (11-13 marca), które nie zmienią już klasyfikacji na czołowych miejscach Pucharu Świata.

Reklama