Finowie, tegoroczni mistrzowie olimpijscy, pokonali Słowację 4:2, choć po dwóch tercjach było jeszcze 2:2. Natomiast Stany Zjednoczone dość gładko wygrały ze świetnie spisującą się w fazie grupowej Szwajcarią 3:0. Wcześniej w czwartek broniąca tytułu Kanada pokonała po dogrywce Szwecję 4:3, zaś Czechy odniosły zwycięstwo nad Niemcami 4:1. Spotkania ćwierćfinałowe rozgrywano w Helsinkach i Tampere.

Reklama

Szczególnie ciekawy przebieg miało szlagierowe spotkanie Kanady ze Szwedami. Drużyna z Ameryki Północnej przegrywała po dwóch tercjach już 0:3, ale w końcówce trzeciej zdołała doprowadzić do wyrównania, a w dogrywce strzeliła czwartego gola. Autorem decydującego trafienia był w 43. sekundzie dogrywki Drake Batherson z Ottawa Senators.

To taki mecz, którego nigdy nie zapomnimy. Jeśli będziemy grać tak, jak dzisiaj w ostatniej tercji, mamy duże szanse na triumf w całym turnieju - stwierdził kapitan Kanadyjczyków Thomas Chabot.

W półfinale ich rywalami będą Czesi, a Finowie zmierzą się z Amerykanami.

Reklama

Polacy zagrają z Włochami i Brytyjczykami

W pierwszej części turnieju 16 zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Po cztery najlepsze awansowały do ćwierćfinałów. Najsłabsza drużyna z każdej grupy spadła do Dywizji 1A. Ten los spotkał Włochy i Wielką Brytanię.

Polacy w mistrzostwach elity ostatni raz wystąpili w 2002 roku. W kwietniu wywalczyli awans z trzeciego na drugi poziom rozgrywkowy.

Wyniki ćwierćfinałów:

USA - Szwajcaria 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Finlandia - Słowacja 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Czechy - Niemcy 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Kanada - Szwecja 4:3 po dogr. (0:2, 0:1, 3:0; 1:0).

Pary półfinałowe (sobota, 28 kwietnia):

Finlandia - USA (godz. 13.20)
Kanada - Czechy (17.20)