W piątek odbyła się promocja jej autobiografii pod tytułem „Therese Johaug-cała historia” a podczas spotkania z mediami zapytano ją o taka możliwość.

Biegaczka odpowiedziała, że wizja startu na swoim terenie jest bardzo kusząca i nie wyklucza udziału w MŚ 2025.

Reklama

Moja główna kariera już się definitywnie zakończyła lecz pozostawiam jeszcze uchylone drzwi. Postanowiłam ich nie zamykać i może powrócę właśnie w Trondheim. To dopiero za dwa lata, ale czas szybko leci więc zobaczymy - powiedziała.

34-letnia biegaczka zakończyła karierę w marcu po MŚ w Obersdorfie, gdzie zdobyła cztery złote medale, w biegu łączonym na 15 kilometrów, na 10 kilometrów techniką dowolną, na 30 kilometrów techniką klasyczną i w sztafecie.

Wyjaśniła że jeżeli pojawiłaby się w Trondheim to raczej w jednej konkurencji, w biegu na 30 kilometrów technika dowolną, który wygrała podczas MŚ w Oslo w 2011 roku przed Marit Bjoergen i Justyną Kowalczyk.

To wtedy rozpoczęła się moja prawdziwa kariera, w której właśnie ten bieg jest najważniejszy. W Trondheim ponownie będzie rozgrywany w tej technice, więc byłoby to odpowiedne miejsce na postawienie końcowego wykrzyknika - dodała.

Wcześniej kilkakrotnie mówiła, że myśli o macierzyństwie i to był jeden z powodów zakończenia kariery. Już w zimie weźmie ślub z mistrzem świata w wioślarstwie Nilsem Jakobem Hoffem, jej partnerem od ośmiu lat.

„Jest to sygnał świadczący o planach powiększenia rodziny lecz MŚ w Trondheim odbędą się dopiero w 2025 roku, więc jest czas i na dziecko i na powrót, tak jak to zrobiło kilka z jej rywalek m.in. Marit Bjoergen” - skomentowały norweskie media.

Reklama

Johaug przyznała, że w dalszym ciągu regularnie trenuje kilka razy w tygodniu.

Jej partnerką jest głównie mieszkająca w pobliżu Bjoergen, która z kolei oceniła, Therese jest tak wytrenowana, że może powrócić w każdej chwili, nawet za kilka lat, jeżeli będzie tylko chciała i będzie dalej wygrywać.

Podczas swojej kariery Johaug zdobyła sześć medali olimpijskich, w tym cztery złote, srebrny i brązowy. Jest 14-krotną mistrzynią świata. Trzy razy wygrała Puchar Świata w punktacji generalnej notując 80 zwycięstw indywidualnie.

Zbigniew Kuczyński