Jak napisano, że ogłoszona w piątek umowa pomiędzy PFR, PKL i PZN jest związana z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Narciarstwa i Snowboardu Zjazdowego w Polsce "PolSKY Mistrz". Jego inicjatorami - jak wskazano - są właśnie Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe oraz Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Program powstał we współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim w 2020 roku.

Reklama

Ogromnie cieszymy się z kontynuacji współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju i Polskimi Kolejami Linowym - wskazał cytowany w informacji prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz Mówił, że ostatnie sezony pokazały, jak ważne jest wsparcie partnerów w rozwoju profesjonalnego sportu i w dążeniu do sukcesów. Dzięki Programowi PolSKI Mistrz (...), z każdym sezonem zapewniamy coraz lepsze warunki do treningu reprezentantom Kadr Narodowych PZN w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Razem rozwijamy narciarstwo alpejskie w Polsce również poprzez organizację zawodów FIS i Młodzieżowego Pucharu Polski, a także wsparcie finansowe klubów, które płynie z Programu - powiedział.

Reklama

Napisano, że bazę Programu PolSKI Mistrz stanowi wsparcie finansowe obejmujące Kadry Narodowe PZN, a także organizacja zawodów międzynarodowych z kalendarza FIS na polskich stokach, które głównie odbywają się na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL.

Program PolSKI Mistrz łączy wymiar biznesowy – rozwój i promocję tras, których operatorem jest PKL, z wymiarem społecznym, czyli wsparciem rozwoju polskiego narciarstwa zjazdowego i snowboardu" - wskazał prezes PFR Paweł Borys. "Konsekwentnie wspieramy i budujemy sportowców, zaczynając od tworzenia warunków do uprawiania tej dyscypliny w Polsce, poprzez wspieranie dzieci i młodzieży, a kończąc na Igrzyska Olimpijskich i Pucharze Świata - dodał.

Wskazano, że PFR oraz PKL przekazują świadczenia finansowe oraz organizacyjne dla PZN na zabezpieczenie potrzeb rozwoju polskiego narciarstwa alpejskiego i snowboardu zjazdowego, których wartość w latach 2023 – 2026 wynosi 8 mln złotych.

Reklama

Od początku działalności misją Polskich Kolei Linowych jest nie tylko umożliwienie podróżowania turystom w góry, ale także stworzenie możliwości dla narciarzy, które pozwolą realizować pasje związane z profesjonalnym uprawianiem dyscyplin sportów zimowych - zaznaczył prezes zarządu PKL Daniel Pitrus.

Program PolSKI Mistrz

Przypomniano, że w ramach programu PolSKI Mistrz, głównie na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL, odbyło w ubiegłym sezonie 16 edycji zawodów w 34 konkurencjach. Wystartowało w nich 353 zawodników i zawodniczek z różnych kategorii wiekowych. W ramach Programu realizowany jest również Młodzieżowy Puchar Polski, czyli cykl zawodów dla młodych narciarzy alpejskich. Na nagrody finansowe przeznaczonych zostało 120 000 zł, a brak opłat wpisowych oraz udostępnienie skipassów podczas zawodów organizowanych w ośrodkach Grupy PKL pozwoliło 45 klubom sportowym z całej Polski oszczędzić ponad 367 tysięcy złotych w sezonie! Oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego Grupa PKL i PFR pokrywa także koszty profesjonalnego przygotowania i zabezpieczenia zaplecza treningowego, dostępnego dla narciarzy i snowboardzistów specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych.

W 2021 roku do grona Partnerów Programu PolSKI Mistrz dołączyła Grupa LOTOS. Dzięki współpracy PZN z PFR, PKL i PKN ORLEN możliwy jest dalszy rozwój Programu i zwiększenie wsparcia dla klubów. W każdym sezonie na nagrody finansowe dla klubów przeznaczanych jest 120 000 zł.