"Na piątkowym posiedzeniu zarząd PZTS zawiesił na okres miesiąca w prawach członków kadry narodowej czterech zawodników: Sucha, Wanga, Góraka i Kosowskiego, oraz jednocześnie skierował do rozpatrzenia przez Komisję Dyscyplinarną sprawę samowolnego opuszczenia przez nich zgrupowania w Spale" - poinformował PAP dyrektor biura związku Wojciech Klimaszewski.

W niedzielę, 14 sierpnia, Such, Wang, Górak i Kosowski wyjechali z obozu prowadzonego przez selekcjonera Tomasza Krzeszewskiego, a następnego dnia wysłali mailem informację do prezesa PZTS Ryszarda Weisbrodta o rezygnacji z dalszych przygotowań do mistrzostw kontynentu. Pod tym pismem podpisał się również 11-krotny mistrz Polski w singlu Lucjan Błaszczyk, którego w Spale nie było; niedługo później ogłosił oficjalne zakończenie reprezentacyjnej kariery.

"To swoisty akt desperacji z naszej strony, ale chcemy, aby do wszystkich dotarło, że sytuacja w drużynie narodowej nie jest najlepsza. Dlatego opuściliśmy zgrupowanie w Spale. Nasze oczekiwanie od dawna są znane przedstawicielom związku, o sytuacji w kadrze informowaliśmy parę miesięcy temu, odbyły się spotkania, ale wciąż nie mamy jednoznacznej i satysfakcjonującej odpowiedzi. Chcemy jak najlepiej zagrać w turnieju mistrzowskim, dlatego i przygotowania muszą odbywać się na odpowiednim poziomie" - mówił wówczas PAP złoty medalista MP w grze pojedynczej Such (triumfował też w superlidze z Olimpią-Unią Grudziądz).

Zawodnicy postulowali m.in. o przyznanie stypendiów, dodatkowe ubezpieczenie zawodników, opiekę medyczną, odżywki, zwrot kosztów za dojazdy, czy premie za punkty w turniejach drużynowych mistrzostw świata i Europy oraz Lidze Europejskiej. Z kolei PZTS tłumaczył, że ze względu na ograniczone możliwości budżetowe nie może spełnić od razu żądań, jednocześnie proponując wprowadzenie np. stypendiów od stycznia 2012, uzależniając jednak termin od znalezienia strategicznego sponsora.

W piątek ogłoszona została wstępna kadra Polski kobiet i mężczyzn na ME w Ergo Arenie. Nie ma na tej liście czterech zawieszonych pingpongistów. Są za to: Robert Floras, Mateusz Gołębiowski, Patryk Chojnowski, Paweł Fertikowski, Jakub Dyjas, Konrad Kulpa, Patryk Zatówka i Tomasz Wiśniewski oraz Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska, Magdalena Szczerkowska, Li Qian, Antonina Szymańska, Klaudia Kusińska, Kinga Stefańska i Xu Jie. W podobnym składzie biało-czerwoni zagrają we wrześniu w turnieju ITTF Pro Tour w Austrii.

ME po raz pierwszy w historii ME odbędą się w Polsce. Bardzo możliwe, że męska ekipa będzie składała się z bardzo młodych zawodników (łącznie w singlu gospodarz może wystawić 16 reprezentantów). Najstarsi Chojnowski, Gołębiewski i Fertikowski mają po 21 lat, Floras 19, Wiśniewski 18, Kulpa nie ma skończonych 17, a Dyjas 16. Z kolei Zatówka liczy sobie zaledwie 14 lat. Wszyscy zawieszeni mają po 27-28 lat, zaś Błaszczyk 37.