Zajmujący 329. miejsce w rankingu ATP Hurkacz po raz pierwszy zmierzył się ze sklasyfikowanym o 270 pozycji wyżej Mayerem. 19-letni wrocławianin w piątek rozegrał drugie w karierze spotkanie w Pucharze Davisa.

Reklama

Kilka godzin wcześniej Kamil Majchrzak na inaugurację rywalizacji w Berlinie uległ po prawie czterech godzinach gry Janowi-Lennardowi Struffowi 7:6 (10-8), 3:6, 7:5, 2:6, 1:6.

Składy uzupełniają debliści Łukasz Kubot i Marcin Matkowski oraz Daniel Brands i Daniel Masur, którzy zmierzą się w sobotę. Dzień później zaplanowano rewanżowe spotkania w grze podwójnej.

Obie ekipy nie wystąpią w najmocniejszych składach. Wśród biało-czerwonych zabrakło Jerzego Janowicza i Michała Przysiężnego, a u gospodarzy Philippa Kohlschreibera, Alexandra Zvereva i Dustina Browna.

Zespoły Niemiec i Polski zmierzyły się w tych rozgrywkach dotychczas trzykrotnie, zawsze w Warszawie. Pierwsza z drużyn wygrała dwa razy, ale w ostatniej konfrontacji - w 1977 roku - ze zwycięstwa cieszyli się biało-czerwoni.

Polacy zajmują 48. miejsce w rankingu uwzględniającym uczestników tych rozgrywek, a ich najbliżsi rywale są o 33 pozycje wyżej. Polacy pogorszyli znacząco swoje notowania - spadli o 21 lokat - w efekcie kary za zbyt szybką nawierzchnię w marcowym spotkaniu 1. rundy elity z Argentyną w Gdańsku, który przegrali 2:3. Niemcy w tej fazie zmagań ulegli wiosną Czechom w takim samym stosunku.

Wynik barażu o miejsce w Grupie Światowej Pucharu Davisa 2017:
Niemcy - Polska 2:0
piątek
Jan-Lennard Struff - Kamil Majchrzak 6:7 (8-10), 6:3, 5:7, 6:2, 6:1
Florian Mayer - Hubert Hurkacz 1:6, 7:6 (6-8), 6:4, 7:5