Cały dochód (3,98 mln euro) z aukcji przeznaczono na Fundację Rogera Federera, która finansuje projekty edukacyjne dzieci w Afryce Południowej i Szwajcarii.

Reklama

Aukcja memorabiliów triumfatora 20 turniejów wielkoszlemowych odbywała się w dwóch etapach - „na żywo” 23 czerwca w Londynie oraz on-line do 14 lipca.

Najstarsze pamiątki pochodziły z igrzysk w Sydney z 2000 r., w których szwajcarski tenisista uczestniczył w wieku 19 lat.

Nie zagra na priorytetowych igrzyskach

We wtorek blisko 40-letni zawodnik poinformował ze smutkiem, że na trawistych kortach nabawił się kolejnej kontuzji kolana i nie weźmie udziału w olimpiadzie w Tokio. Występ w Japonii oraz na Wimbledonie były jego priorytetami w tym roku. Na kortach w Londynie udział zakończył na ćwierćfinale, a jego pogromcą był Hubert Hurkacz.

Federer jest dwukrotnym medalistą olimpijskim - w Pekinie (2008) wywalczył złoto w grze podwójnej, a cztery lata później w Londynie srebro w singlu po porażce ze Szkotem Andy Murray’em.

W zawodowej karierze wygrał 1247 meczów i poniósł 275 porażek. Triumfował łącznie w 103 turniejach. Przez 310 tygodni był liderem rankingu światowego, w którym obecnie zajmuje dziewiątą pozycję. Na korcie zarobił ponad 130 milionów dolarów.