"Nie wystarczy powiedzieć, że jest się przeciwko wojnie, bo jest to wojna przeciwko naszemu narodowi, która dotyka ludność cywilną - powiedział Dołgopołow. Ukrainiec wezwał do "wykluczenia Rosji" ze świata tenisa.

Reklama

Zamartwianie się turniejem Roland Garros to jakiś żart w sytuacji, gdy giną cywile - dodał.

W ubiegłym tygodniu Francuska Federacja Tenisowa ogłosiła, że na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu będą mogli wystąpić zawodnicy z Rosji i Białorusi, w tym drugi w rankingu światowym Rosjanin Daniił Miedwiediew.

33-letni Dołgopołow wygrał trzy imprezy ATP i doszedł do 13. pozycji w światowym rankingu. Gdy wybuchła wojna, przebywał z matką i siostrą w Turcji. Pod okiem byłego żołnierza ćwiczył strzelanie i razem z kilkoma Amerykanami przez Serbię i Polskę dostał się na Ukrainę. Zamierza z bronią w ręku bronić ojczyzny.

Reklama

Wcześniej do ukraińskiej armii rezerwowej zaciągnął się inny były tenisista Serhij Stachowski, a znani i utytułowani bokserzy Ołeksandr Usyk i Wasyl Łomaczenko dołączyli do oddziałów obrony terytorialnej.

Z kolei byli pięściarscy mistrzowie świata wagi ciężkiej Władymir Kliczko i jego brat Witalij, który jest burmistrzem Kijowa, również wstąpili do armii rezerwowej.