Dla ósmego w światowym rankingu Ruuda, który wygrał pięć imprez ATP, już ćwierćfinał był życiowym osiągnięciem w Wielkim Szlemie.

Dużo było nerwów przez cały dzień, choćby ze względu na długie oczekiwanie mecz, ale zacząłem świetnie. Później Holger poprawił swoją grę, ale opanowałem sytuację. Grałem z nim w krótkim czasie już po raz czwarty i chyba mam na niego sposób - cieszył się po wygranej 23-latek z Oslo.

To wielki dzień norweskiego tenisa i norweskiego sportu. Jutro odpocznę, a w piątek powalczę o finał. Każdy tenisista marzy o takich meczach - dodał Ruud.

Przewaga Ruuda nie podlegała dyskusji

19-letni Rune w pierwszej partii, która trwała ledwie 34 minuty, mógł tylko z uznaniem kiwać głową po skutecznych uderzeniach rywala.

W drugiej urozmaicił swoją grę, więcej ryzykował i wygrał pierwszego seta w dotychczasowej rywalizacji z Ruudem. Kluczowy dla losów pojedynku okazał się tie-break trzeciej odsłony, w którym pogromca Greka Stefanosa Tsitsipasa nie miał wiele do powiedzenia.

W czwartym secie Ruud, który w poprzedniej rundzie wyeliminował Huberta Hurkacza, przypieczętował zwycięstwo.

Drugą parę półfinałową tworzą w tegorocznej edycji French Open walczący o 14. triumf w Paryżu i 22. w Wielkim Szlemie Hiszpan Rafael Nadal i mistrz olimpijski z Tokio Niemiec Alexander Zverev.

Wyniki meczów 1/4 finału mężczyzn turnieju tenisowego French Open w Paryżu:

- środa:
Marin Cilic (Chorwacja, 20) - Andriej Rublow (Rosja, 7) 5:7, 6:3, 6:4, 3:6, 7:6 (10-2)
Casper Ruud (Norwegia, 8) - Holger Rune (Dania) 6:1, 4:6, 7:6 (7-2), 6:3

- wtorek:
Alexander Zverev (Niemcy, 3) - Carlos Alcaraz (Hiszpania, 6) 6:4, 6:4, 4:6, 7:6 (9-7)
Rafael Nadal (Hiszpania, 5) - Novak Djokovic (Serbia, 1) 6:2, 4:6, 6:2, 7:6 (7-4)