Podczas meczu drugiej rundy niedawnego turnieju w Madrycie z Chorwatem Borną Coricem Gaston celowo upuścił na kort drugą piłkę, aby sędzia przerwał niekorzystnie dla niego rozwijającą się akcję. Na niewiele się to zdało, Gaston przegrał 3:6, 3:6, a teraz został ukarany gigantyczną grzywną.

Reklama

Organizacja ATP tłumaczy, że kara jest wysoka z powodu powtarzania się takich zachowań 22-letniego Gastona. "Zgodnie z przepisami ATP, od 2023 roku kary za niesportowe zachowanie rosną o 100 proc. z każdym naruszeniem w ciągu jednego sezonu. Było to czwarte wykroczenie Gastona za niesportowe zachowanie w sezonie 2023” - głosi oświadczenie ATP.

Gaston złożył apelację i połowa grzywny została zawieszona na rok. Jeśli w ciągu najbliższych 12 miesięcy ponownie naruszy regulamin, będzie musiał dopłacić 72 tys. euro.

Od początku tego sezonu 108. obecnie w rankingu ATP Gaston zarobił na korcie 114 218 euro. Ale już niedługo wzbogaci się o co najmniej 69 000 tys. euro, bo taką premię mają zagwarantowaną uczestnicy 1. rundy rozpoczynającego się w niedzielę wielkoszlemowego French Open.