Spotkanie było wyrównane i zacięte, w pierwszym secie obie zawodniczki zanotowały po jednym przełamaniu, natomiast w drugim po dwa. Tie-breaki minimalnie lepiej rozgrywała jednak bardziej doświadczona Brazylijka.

Mecz trwał dwie godziny i 51 minut i był najdłuższym dwusetowym starciem w tym sezonie cyklu WTA.

To był pierwszy pojedynek tych tenisistek.

Dla Haddad Mai to pierwszy tytuł w tym sezonie. Dwa wcześniejsze - w Nottingham i Birmingham - wywalczyła w zeszłym roku.

Zawody WTA Elite Trophy są nazywane małym turniejem Masters, ponieważ występują w nich zawodniczki z bezpośredniego zaplecza ścisłej czołówki światowej. Osiem najlepszych tenisistek sezonu będzie rywalizować od niedzieli w meksykańskim Cancun.

W grupie A w Zhuhai występowała Magda Linette, która po porażkach z Rosjanką Darią Kasatkiną i Czeszką Barborą Krajcikovą odpadła z rywalizacji.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2015 roku i była organizowana do 2019 roku, bowiem rok później zrezygnowano z niej z powodu pandemii Covid-19. W tym sezonie włodarze WTA zdecydowali się na powrót do tego formatu.

Wynik finału:
Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 8) - Qinwen Zheng (Chiny, 7) 7:6 (13-11), 7:6 (7-4)