Z jedenastu zaplanowanych rund, w dwóch pierwszych rozgrywanych w Pradze wygrywali Janowski i Łaguta, a dwie kolejne we Wrocławiu były popisem dwukrotnego mistrza globu Zmarzlika, który w finale drugiego dnia dokonał niecodziennego wyczynu tuż przed linią mety wyprzedzając Łagutę.

Reklama

Po czterech rundach prowadzą Janowski i Łaguta mający po 66 punktów przed Zmarzlikiem - 63, Rosjaninem Emilem Sajfutdinowem - 58 i Fredrikiem Lindgrenem ze Szwecji - 50. Nasz trzeci spośród stałych uczestników cyklu Krzysztof Kasprzak jest aktualnie najniżej sklasyfikowany z dorobkiem 7 punktów.

W piątej i szóstej rundzie z "dziką kartą" startować będzie zawodnik miejscowego Motoru Dominik Kubera, a rezerwowymi będą Wiktor Lampart (Motor Lublin) oraz Mateusz Świdnicki z Eltrox Włókniarza Częstochowa. Sponsorem tych zawodów będzie PKN Orlen, a oficjalna ich nazwa to: 2021 Orlen Lublin FIM Speedway Grand Prix of Poland.

Reklama

Duże wydarzenie dla Lublina

Lublin po raz pierwszy został gospodarzem tej najważniejszej imprezy żużlowej.

Jesteśmy świadkami historycznej chwili dla naszego miasta. Bycie gospodarzem największej żużlowej imprezy na świecie to ogromne wyróżnienie dla Lublina, jak i naszego klubu. Serdecznie zapraszamy do poczucia tej niesamowitej atmosfery, z której jest znany Lublin. Naszym gościem szczególnym będzie wielokrotny mistrz świata Hans Nielsen, pierwszy zagraniczny żużlowiec w polskim klubie, który 31 lat temu został zawodnikiem Motoru, w sposób istotny wpływając na rozwój naszej dyscypliny w kraju - powiedział Jakub Kępa, prezes Motoru.

Przed piątkowymi zawodami hymn Polski odśpiewa lublinianka Beata Kozidrak, przed sobotnimi Kayah.

Reklama

Wiele atrakcji

W związku z organizacją Grand Prix, na piątek i sobotę zamknięte zostaną dla ruchu kołowego Aleje Zygmuntowskie. Uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa "ŻUŻEL", co 20 minut dowożąca bezpłatnie osoby posiadające bilety na trasie do parkingu przy Arenie Lublin.

Impreza tej rangi sprawiła, że dzięki wsparciu naszych stałych sponsorów, przyjaciół i wolontariuszy mogliśmy wykonać wiele prac poprawiających stan obiektu przy Alejach Zygmuntowskich. Jedną z atrakcji nie tylko dla tych, którzy zasiądą na trybunach, będzie przygotowana wystawa starych motocykli żużlowych, które zaprezentowane zostaną w specjalnych gablotach umieszczonych przed stadionem. Chociaż są jeszcze dostępne bilety na obydwie rundy, jestem przekonany, że widownia zostanie wypełniona i będzie to wspaniała uczta dla miłośników speedwaya. Na trybunie honorowej zasiądzie też grono byłych czołowych polskich żużlowców, którzy zostali zaproszeni wraz z żonami do naszego miasta, gdzie swoimi kolegami z rywalizacji na torach zajmie się legenda lubelskiego żużla Marek Kępa - dodał Piotr Więckowski, wiceprezes Motoru.

Piąta i szósta runda Grand Prix Polski rozegrane zostaną w najbliższy piątek i sobotę od godziny 19 na torze przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie. Sędzia: Krister Gardell ze Szwecji.

Gospodarzami kolejnych będą: szwedzka Malillia (14 sierpnia), rosyjskie Togliatti (28 sierpnia), duńskie Vojens (11 września) i Toruń (1 i 2 października), gdzie odbędzie się wielki finał.

Klasyfikacja MŚ po czterech eliminacjach GP:

1. Maciej Janowski (Polska) 66
Artiom Łaguta (Rosja) 66
3. Bartosz Zmarzlik (Polska) 63
4. Emil Sajfutdinow (Rosja) 58
5. Fredrik Lindgren (Szwecja) 50
6. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 44
7. Leon Madsen (Dania) 44
8. Martin Vaculik (Słowacja) 34
9. Max Fricke (Australia) 33
10. Jason Doyle (Australia) 28
11. Robert Lambert (Wielka Brytania) 27
12. Anders Thomsen (Szwecja) 24
13. Matej Zagar (Słowenia) 17
14. Oliver Berntzon (Szwecja) 8
15. Gleb Czugunow (Rosja) 8
16. Krzysztof Kasprzak (Polska) 7
17. Jan Kvech (Czechy) 7