Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) z siedzibą w Lozannie odrzucił w piątek odwołanie byłego piłkarza Chelsea Londyn od nakazu zapłacenia angielskiemu klubowi 17,17 milionów euro odszkodowania.

Mutu został zwolniony z Chelsea pięć lat temu, po pozytywnym teście antydopingowym, podczas którego wykryto, że zażywa kokainę. W ubiegłym roku Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) nakazała Mutu zapłacenie odszkodowania na rzecz angielskiego klubu. Od tej decyzji Mutu odwołał się do CAS.

"Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu odrzucił apelację złożoną przez rumuńskiego piłkarza Adriana Mutu, podważającą decyzję podjętą przez Izbę Rozwiązywania Sporów (DRC) FIFA 7 maja 2008 r., nakazującą mu zapłacenie 17 173 990 euro odszkodowania za naruszenie warunków kontraktu" - głosi piątkowe oświadczenie CAS.

W ubiegłym roku Mutu określił decyzję FIFA jako niehumanitarną i oświadczył, że jego przewinienie nie usprawiedliwia tak wysokiej kary.

Rumuńska Federacja Piłkarska dodała, że gdyby podobne przewinienie popełnił angielski piłkarz, byłby tylko zwolniony z klubu i nie musiałby płacić odszkodowania.

Sprawa Mutu była po raz trzeci rozpatrywana przez CAS. W 2005 r. CAS zatwierdził decyzję Komisji Odwoławczej Premier League, która orzekła, że pozytywnym testem rumuński piłkarz naruszył kontrakt, na mocy którego zatrudniono go w Chelsea. Dwa lata temu Trybunał z Lozanny uchylił decyzję DRC FIFA, która orzekła, że nie ma jurysdykcji w sprawie Mutu i zwróciła sprawę do ponownego rozpatrzenia. W ubiegłym roku DRC FIFA ogłosiła swą decyzję, która stała się podstawą apelacji Mutu.

Chelsea rozwiązała kontrakt z Mutu w październiku 2004 r., po roku gry w klubie. Mutu przybył do Londynu z włoskiej Parmy. 30-letni obecnie piłkarz odbudował swą karierę w Juventusie Turyn, po siedmiomiesięcznym zawieszeniu za owe przewinienie kokainowe.

Poprzednio Mutu grał w Dinamo Bukareszt, a potem w Interze Mediolan i w Veronie. Był też w kadrze Rumunii na Euro 2008. W meczu z mistrzami świata Włochami (1:1) strzelił jedynego gola dla Rumunii.