"Obiecywać coś w sporcie to dla mnie popełnić samobójstwo. Byłoby wielkim błędem, gdybym coś obiecał. Kto tutaj się stawił w lepszej kondycji, ma lepiej przygotowanych zawodników, ma też większe szanse na zwycięstwo. My też nie wyglądamy źle. Uważam, że mamy duże szanse. Jesteśmy w dobrej formie. Cała grupa, która od jakiegoś czasu trenuje już w komplecie, i to bardzo dobrze. Nie mamy też problemów zdrowotnych" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej selekcjoner polskiej kadry.

Kapitan reprezentacji Paweł Zagumny podkreślił, że w każdym meczu Polacy muszą wyjść na parkiet maksymalnie skoncentrowani, i ze wszystkich sił dążyć do wygrania każdego meczu. Wyraził też nadzieję, że drużyna będzie wspierana dopingem kibiców, którzy z pewnością będą świadkami wspaniałych meczów.

Gdyński turniej jest jednym z czterech imprez III rundy kwalifikacji do przyszłorocznych MŚ we Włoszech. Ekipy Polski i Francji z racji wysokiej pozycji w światowym rankingu przystąpiły do rywalizacji o awans dopiero od tej rundy. Słowacja i Słowenia musiały grać w turniejach II rundy.

Rozegrano już jeden turniej III rundy. W fińskim Tampere awans do MŚ 2010 r. uzyskały drużyny Rosji i Niemiec, a odpadły Finlandia i Belgia.

Równocześnie z gdyńskimi zawodami rozegrane zostaną dwa inne turnieje kwalifikacyjne do MŚ. W Warnie spotkają się drużyny Bułgarii, Holandii, Czech i Portugalii, a w serbskim Kragujevacu zagrają Serbia, Hiszpania, Estonia i Rumunia.

Skład reprezentacji Polski: Piotr Gruszka, Daniel Pliński, Paweł Zagumny, Bartosz Kurek, Jakub Jarosz, Zbigniew Bartman, Łukasz Kadziewicz, Paweł Woicki, Michał Ruciak, Piotr Gacek (libero), Michał Bąkiewicz, Marcin Możdżonek.

Terminarz turnieju (wszystkie mecze w Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia)

piątek: Słowacja - Francja (godz. 17.30)
Polska - Słowenia (godz. 20.00)

sobota: Francja - Słowenia (godz. 17.30)
Polska - Słowacja (godz. 20.00).

niedziela: Słowenia - Słowacja (godz. 14.00)
Polska - Francja (godz. 16.30)