Djokovic razem z narzeczoną Jeleną Ristic spotkał się z władcą Księstwa Monako i jego małżonką księżniczką Charlene. W asyście kamer i obiektywów fotoreporterów otrzymał odznaczenie, którym honoruje się za wkład w rozwój fizyczny młodzieży. Obie pary długo pozowały wspólnie do pamiątkowych zdjęć.

24-letni Serb od dawna jest rezydentem Monako, ze względu na korzystne przepisy fiskalne. Udział w tegorocznej imprezie w Monte Carlo rozpocznie od drugiej rundy, bowiem w pierwszej jako najwyżej rozstawiony miał wolny los. Swojego rywala pozna we wtorek po południu, a będzie nim Włoch Andreas Seppi lub Rumun Victor Hanescu.

Djokovic po raz szósty wystąpi w tej imprezie, ale wciąż nie może się pochwalić triumfem w niej. Raz dotarł do finału (2009), a dwukrotnie odpadał rundę wcześniej (2008 i 2010). Przed rokiem wycofał się w ostatniej chwili w wyniku przemęczenia, a tym razem zapowiada przerwanie zwycięskiej serii Hiszpana Rafaela Nadala, który jest tu niepokonany od 2005 roku (wygrał siedem kolejnych edycji).