30 kilometrów techniką klasyczną jest ulubioną konkurencją Justyny Kowalczyk. Cztery lata temu w Turynie na tym dystansie zdobyła brąz. Dziś pokazała, że stać ją na więcej i śmiało sięgnęła po złoto. Była bezkonkurencyjna!

Polka o 0,3 s wyprzedziła Norweżkę Marit Bjoergen. Trzecia była Finka Aino-Kaisa Saarinen - strata 1.05,0.

Justyna Kowalczyk zdobyła drugi w historii polskiego sportu złoty medal zimowych igrzysk. Wcześniej na najwyższym stopniu podium stał tylko Wojciech Fortuna, zwycięzca konkursu skoków narciarskich na dużej skoczni w Sapporo w 1972 roku.

Obok Kowalczyk, która na trasach w Whistler zdobyła już srebro w sprincie i brąz w biegu łączonym 2x7,5 km, w biegu startowały trzy inne Polki: Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek i Paulina Maciuszek.

Kornelia Marek zajęła jedenaste, Sylwia Jaśkowiec 25., a Paulina Maciuszek 29. miejsce.

Najgroźniejszą rywalką biegaczki z Kasiny Wielkiej była Norweżka Marit Bjoergen, która w obecnych igrzyskach wywalczyła już cztery medale, w tym trzy złote i jest liderką klasyfikacji multimedalistów. Obie zawodniczki zmierzyły się na ostatniej prostej. Po pełnej emocji walce lepsza okazała się jednak Justyna!