Mistrz świata sprzed trzynastu lat Hancock, który jako jedyny zawodnik wystąpił we wszystkich dotychczasowych 130 turniejach GP, wyprzedził Brytyjczyka Chrisa Harrisa i Australijczyka Jasona Crumpa. Ostatni w finale był Szwed Fredrik Lindgren. Rune Holta i Jarosław Hampel, podobnie jak Gollob, zakończyli rywalizację w półfinałach.

Pierwsze w historii zawody o GP Chorwacji z powodu ulewnego deszczu zostały przeniesione z soboty na niedzielę. Do zakończenia mistrzostw pozostały trzy eliminacje. Następny turniej odbędzie się 11 września w duńskim Vojens.

Polacy po raz pierwszy w tym sezonie nie zajęli miejsca na podium. Udało się to natomiast obrońcy tytułu Crumpowi, dzięki czemu zmniejszył do dziesięciu punktów stratę do Golloba. Drugi w klasyfikacji generalnej Hampel wyprzedza Australijczyka już tylko o trzy punkty. Zapowiada to emocjonującą rywalizację o złoty medal. Do zakończenia sezonu pozostały zawody w Vojens, włoskim Terenzano i Bydgoszczy. Na tym ostatnim torze wygrywa zazwyczaj Gollob.

O najsłabszych w tym sezonie wynikach reprezentantów Polski przesądził niezbyt udany w ich wykonaniu początek zawodów. Po dwóch seriach startów Holta miał trzy punkty, Gollob jeden, zaś Hampel żadnego. Później było już znacznie lepiej. Gollob oraz Hampel wygrali po dwa wyścigi, a Holta jeden i cała trójka uzyskała awans do półfinału. Jednak musiała wybierać pozycje startowe na końcu, co na ciężkim torze w Goricanie miało duże znaczenie. W uprzywilejowanej sytuacji byli najlepsi w turnieju zasadniczym Harris, Hancock i Crump.

W pierwszym półfinale najszybszy był Harris. Hampel po emocjonującej walce o drugie miejsce minimalnie przegrał z Lindgrenem. Po chwili Hancock i Crump nie dali szans Gollobowi i Holcie. Wyścigu nie ukończył Holta, który w starciu z Gollobem upadł na tor, ale było to na ostatnim okrążeniu i sędzia nie przerwał biegu. W finale Hancock nie dał się wyprzedzić jadącemu za nim Harrisowi i wygrał jedenasty turniej GP w karierze.

W niedzielę tylko cztery punkty zdobył Duńczyk Nicki Pedersen, który kilka tygodni temu złamał łopatkę i nie doszedł jeszcze do pełnej dyspozycji. Trzykrotny mistrz świata jest w klasyfikacji generalnej dopiero dwunasty; ma coraz mniejsze szanse na miejsce w czołowej ósemce i zagwarantowania sobie prawa startu w przyszłorocznym cyklu GP. W Goricanie nie wystąpił kontuzjowany Rosjanin Emil Sajfutdinow.

Wyniki:

pierwszy półfinał1. Chris Harris (W.Brytania) 2. Fredrik Lindgren (Szwecja) 3. Jarosław Hampel (Polska) 4. Chris Holder (Australia)

drugi półfinał1. Greg Hancock (USA) 2. Jason Crump (Australia) 3. Tomasz Gollob (Polska) 4. Rune Holta (Poska) - upadek

finał1. Greg Hancock (USA) 2. Chris Harris (W.Brytania) 3. Jason Crump (Australia) 4. Fredrik Lindgren (Szwecja)