"W obszarze sportu to spotkanie jest najważniejszym wydarzeniem naszej prezydencji. Chcemy wypracować konkluzje, które w listopadzie powinna przyjąć Rada Unii Europejskiej. Match-fixing jest problemem ponadnarodowym i wymaga ponadnarodowych rozwiązań" - powiedział podczas konferencji prasowej minister sportu Adam Giersz.

Reklama

Zaznaczył, że żadne państwo nie jest wolne od oszust sportowych, a match-fixing występuje nie tylko w piłce nożnej, ale także w koszykówce, krykiecie, tenisie, wyścigach konnych, a nawet w sumo. "Najbardziej niebezpiecznym wyrazem match-fixingu jest ustawianie meczów ze względów finansowych poprzez zakłady bukmacherskie" - podkreślił.

Komisarz UE ds. sportu, młodzieży, kultury i wielojęzyczności, Cypryjka Androulla Vassillou zaznaczyła, że owocem prac w Krakowie będzie dokument określający instrumenty walki o uczciwość w rywalizacji.

W spotkaniu, które jest punktem kulminacyjnym procesu konsultacyjnego, uczestniczą ministrowie sportu krajów członkowskich UE, przedstawiciele instytucji europejskich, a także reprezentanci branży zakładów wzajemnych. Gościem specjalnym był prezydent UEFA Michel Platini, który późnym popołudniem opuścił już Kraków.

Rozmowy mają się zakończyć przyjęciem konkluzji Rady Unii Europejskiej na temat walki z ustawianiem wyników sportowych. Rada UE ma je przyjąć 29 listopada na posiedzeniu w Brukseli.

Reklama