Flaga wspólnoty ma też zawisnąć we wszystkich obiektach na terenie Unii Europejskiej, gdzie odbywać się będą międzynarodowe zawody.

Reklama

Zależy nam na tym, by nie było przymusu w tej kwestii, dlatego każdy kraj czy federacja sportowa będą mogły podjąć suwerenną decyzję. Sport jest istotnym czynnikiem w wzmocnieniu europejskiej tożsamości i powinno być to widoczne w międzynarodowych zawodach - powiedział austriacki europoseł Heinz Becker.

Jako przykład podał trzykrotnego medalistę olimpijskiego skoczka narciarskiego Gregora Schlierenzauera. "Jeśli wygrywając Turniej Czterech Skoczni miałby obok flagi Austrii również Unii Europejskiej, byłby to znak, że identyfikuje się nie tylko ze swoją ojczyzną" - dodał.

W polskim parlamencie posłowie pracują nad przedłożonym przez prezydenta RP projektem o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach i ustawy o sporcie. Zakłada on obowiązkowe umieszczanie godła na stroju reprezentacji kraju i olimpijskiej, o ile nie zabraniają tego przepisy międzynarodowych organizacji sportowych.