27-letni Gadżijew to tegoroczny mistrz Europy w stylu wolnym w kategorii 70 kg oraz srebrny medalista ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich w Baku, kiedy debiutował w biało-czerwonych barwach.

Reklama

Pochodzi z Dagestanu, wcześniej startował w reprezentacji Rosji, był m.in. mistrzem globu juniorów. Polskie obywatelstwo otrzymał pod koniec 2015 roku.

Prawo startu w igrzyskach w Rio de Janeiro w kat. 65 kg wywalczył dla Polski wygrywając turniej kwalifikacyjny, który w połowie kwietnia odbył się w serbskiej miejscowości Zrenjanin. W finale tych zawodów pokonał Ukraińca Andrija Kwiatkowskiego 4:0, w organizmie którego również stwierdzono obecność meldonium. Olimpijskie paszporty w tej kategorii zyskały dzięki temu Gruzja i Armenia.

Otrzymaliśmy w środę pismo z United World Wrestling, że kontrola wykryła w organizmie Gadżijewa śladowe ilości meldonium - 0,14 mikrograma na mililitr. Świadczy to, że środek ten został wprowadzony do organizmu sportowca w 2015 roku, kiedy można było ten specyfik stosować. Zawodnik był badany na zgrupowaniu 19 lutego, kiedy komisja nie miała testów na meldonium i próbki zostaną przebadane. Wynik będzie znany za kilka dni - powiedział sekretarz generalny Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Głaz.

Dodał, że związek będzie odwoływał się od decyzji pozbawiającej Polskę kwalifikacji olimpijskiej.

Od początku 2016 roku meldonium znajduje się na liście środków zabronionych Światowej Agencji Antydopingowej, ponieważ istnieją dowody, że poprawia wydolność. Wcześniej ten specyfik był uznawany za lekarstwo, m.in. w przypadkach niedokrwienia.

Zawartość poniżej 1 mikrograma meldonium w próbce sportowca pobranej przed 1 marca jest dopuszczalnym wskaźnikiem. Jeżeli przed 1 marca zawartość wynosiła od 1 do 15 mikrogramów (albo poniżej 1 mikrograma po 1 marca), nadal będzie prowadzone postępowanie, a decyzja o ewentualnej dyskwalifikacji należy do poszczególnych federacji.

Prawo startu w Rio de Janeiro dla Polski zdobyli:
kobiety Iwona Matkowska (Grunwald Poznań, 48 kg) - 2.turniej światowy -Stambuł Katarzyna Krawczyk (Cement Gryf Chełm, 53) - turniej europejski -Zrenjanin Monika Michalik (Grunwald Poznań, 63) - Stambuł Agnieszka Wieszczek-Kordus (Grunwald Poznań, 69) - Zrenjanin
mężczyźni Zbigniew Baranowski (AKS Białogard, 86) - 1.turniej światowy - Ułan Bator Radosław Baran (Grunwald Poznań, 97) - Zrenjanin Robert Baran (Ceramik Krotoszyn, 125) - 1.turniej światowy - Ułan Bator

Reklama

Po raz pierwszy w historii w igrzyskach zabraknie Polaków w stylu klasycznym. W dotychczasowych startach wywalczyli oni 25 medali olimpijskich.