Drugie miejsce w Hallstavik zajął zawodnik gospodarzy Fredrik Lindgren.

To pierwsze zwycięstwo polskiego żużlowca w obecnym sezonie w zawodach Grand Prix. W poprzednich triumfowali Woffinden (dwukrotnie - w Warszawie i duńskim Horsens) oraz Lindgren (w Pradze). Janowski był bliski triumfu w Warszawie, ale zajął wówczas drugie miejsce.

Dla niespełna 28-letniego żużlowca sobotnie zwycięstwo jest jego piątym w cyklu Grand Prix.

Reklama

Patryk Dudek i Przemysław Pawlicki nie awansowali do półfinałów. Pierwszy z nich, aktualny wicemistrz świata, zakończył zawody z sześcioma punktami (12. miejsce), a przedostatni Pawlicki - z jednym, wywalczonym dopiero w swoim ostatnim starcie.

Janowski zaczął źle sobotnie zawody, w pierwszym biegu przyjechał na ostatnim miejscu. Bardzo szybko wyciągnął z tego wnioski i wygrał wszystkie pozostałe wyścigi, w jakich brał udział. Łącznie wywalczył tego dnia 18 punktów.

Długo kroku dotrzymywał mu również Bartosz Zmarzlik (łącznie 13 punktów), natomiast gorzej poszło Dudkowi. Wicemistrz świata do końca walczył o udział w półfinale, ale w 20. biegu - kończącym serię zasadniczą - przyjechał na ostatnim miejscu i odpadł z dalszej rywalizacji.

Reklama

W półfinałach nie zabrakło emocji. W pierwszym, w bardzo mocnej obsadzie, najlepszy okazał się Woffinden, przed Lindgrenem, Amerykaninem Gregiem Hancockiem i aktualnym mistrzem świata Australijczykiem Jasonem Doylem.

Drugi półfinał był rywalizacją polsko-rosyjską. Obok Janowskiego i Zmarzlika jechali Emil Sajfutdinow i Artiom Łaguta. Biało-czerwoni znakomicie rozpoczęli, uzyskali wyraźną przewagę nad Rosjanami, ale na początku trzeciego okrążenia upadł Sajfutdinow. Sędzia wykluczył z powtórki Łagutę.

Powtórzony wyścig był popisem Janowskiego, a na drugiej pozycji długo znajdował się Sajfutdinow. Dopiero na ostatnim okrążeniu został wyprzedzony przy bandzie przez ambitnie walczącego Zmarzlika.

W finale Janowski znów szybko objął prowadzenie, którego nie oddał do końca. Woffinden spadł na czwarte miejsce, a sprawę drugiego i trzeciego rozstrzygnęli między sobą Lindgren oraz Zmarzlik.

"Zawody rozpoczęły się dla mnie źle, w pierwszym wyścigu nie punktowałem. Nie poddałem się jednak, pozostałem skoncentrowany i skupiony. Jestem niezmiernie szczęśliwy" - powiedział tuż przed dekoracją Janowski, który w klasyfikacji generalnej GP awansował z siódmego na czwarte miejsce.

Sobotni triumfator ma 47 punktów i traci 18 do prowadzącego Woffindena. Dudek zajmuje siódme miejsce, a Zmarzlik - ósme (obaj po 36 punktów).

Uczestnicy cyklu GP po raz pierwszy rywalizowali w Hallstavik. Większość z nich zna jednak dobrze ten tor, ponieważ występuje tutaj czołowy zespół szwedzkiej ekstraklasy Rospiggarna.

Kolejna eliminacja mistrzostw świata - Grand Prix Wielkiej Brytanii - odbędzie się 21 lipca w Cardiff.

Wyniki:

1. Maciej Janowski (Polska) 18 pkt - 1. miejsce w finale

2. Fredrik Lindgren (Szwecja) 15 - 2. miejsce w finale

3. Bartosz Zmarzlik (Polska) 13 - 3. miejsce w finale

4. Tai Woffinden (W. Brytania) 16 - 4. miejsce w finale

5. Emil Sajfutdinow (Rosja) 14

6. Greg Hancock (USA) 10

7. Jason Doyle (Australia) 9

8. Artiom Łaguta (Rosja) 8

9. Matej Zagar (Słowenia) 7

10. Andreas Jonsson (Szwecja) 7

11. Chris Holder (Australia) 7

12. Patryk Dudek (Polska) 6

13. Craig Cook (W. Brytania) 3

14. Nicki Pedersen (Dania) 3

15. Przemysław Pawlicki (Polska) 1

16. Martin Vaculik (Słowacja) 1

Czołówka klasyfikacji generalnej:

1. Tai Woffinden (W. Brytania) 65

2. Fredrik Lindgren (Szwecja) 54

3. Emil Sajfutdinow (Rosja) 48

4. Maciej Janowski (Polska) 47

5. Greg Hancock (USA) 41

6. Artiom Łaguta (Rosja) 41

7. Patryk Dudek (Polska) 36

8. Bartosz Zmarzlik (Polska) 36

...

13. Przemysław Pawlicki (Polska) 14

16. Krzysztof Kasprzak (Polska) 7

21. Maksym Drabik (Polska) 2

. Bartosz Smektała (Polska) 2

Pozostałe turnieje Grand Prix 2018:

21.07 – Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff

11.08 – Grand Prix Skandynawii w Malilli

25.08 – Grand Prix Polski w Gorzowie

08.09 - Grand Prix Słowenii w Krsko

22.09 - Grand Prix Niemiec w Teterow

06.10 - Grand Polski w Toruniu