Drugie miejsce ze stratą 21,8 s zajął Japończyk Takamoto Katsuta (Toyota Yaris WRC), a trzeci był Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 WRC) - strata 1.09,5.

Cudownie było być tutaj, tak wielu kibiców nie widziałem od dawna. To dla nas wielkie zwycięstwo. Po problemach w piątek, później mieliśmy już dobry weekend. Tempo było dobre, a samochód świetny. Rajd był trudny, Safari jest krótsze niż kiedyś, ale wyzwanie nadal jest potężne - ocenił swój start Ogier.

Reklama

Ogromnego pecha miał także Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC), który był liderem z przewagą prawie jednej minuty nad Katsutą przed niedzielnymi pięcioma odcinkami specjalnymi. Na pierwszym porannym Hell's Gate 1 (5,63 km) Belg po uderzeniu w kamień uszkodził przednie zawieszenie.

Udało mu się jeszcze dojechać do mety tego OS-u, ale awaria była na tyle poważna, że musiał się wycofać. Po jego "przygodzie" liderem został Japończyk, którego na kolejnej próbie wyprzedził Ogier.

Dzięki 53. zwycięstwu w rundzie WRC Francuz umocnił się na pozycji lidera mistrzostw świata. Ogier walczy o ósmy w karierze tytuł.

Według nieoficjalnych informacji w samochód Zasady uderzył inny zawodnik, gdy obie załogi jechały na metę rajdu w Nairobi. Uszkodzenia były na tyle poważne, że jazdy nie można było kontynuować, samochód został dostarczony do bazy rajdu na lawecie.

Reklama

Drugi Polak startujący w Safari, wnuk Zasady Daniel Chwist (Ford Fiesta Rally2) został sklasyfikowany na 17. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Najwięcej, siedem odcinków specjalnych wygrał w Kenii Ogier, trzy Neuville, dwa Tanak i tylko jeden Katsuta.

Następną rundą mistrzostw świata będzie w dniach 15-18 lipca Rajd Estonii.

Wyniki:

1. Sebastien Ogier (Francja/Toyota) 3:18.11,3
2. Takamoto Katsuta (Japonia/Toyota) strata 21,8 s
3. Ott Tanak (Estonia/Hyundai) 1.09,5
4. Adrien Fourmaux (Francja/M-Sport Ford) 1.44,7
5. Gus Greensmith (W. Brytania/M-Sport Ford) 1.54,6
6. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota) 10.53,4
...
17. Daniel Chwist (Polska/Ford Fiesta Rally2) 1:19.09,1

Klasyfikacja generalna MŚ:

1. Sebastien Ogier (Francja/Toyota) 133 pkt
2. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota) 99
3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai) 77
4. Ott Tanak (Estonia/Hyundai) 69
5. Takamoto Katsuta (Japonia/Toyota) 66
6. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota) 48