Jeżeli nie będą się stosowali do tych ustaleń, FIA zagwarantowała sobie prawo odsunięcia ich od startów.

Reklama

W dokumencie opublikowanym w piątek FIA szczegółowo opisała, co wolno, a co nie wolno reprezentantom Rosji i Białorusi.

Zabronione jest eksponowanie rosyjskich i białoruskich symboli narodowych, barw lub flag w miejscach publicznych i na portalach społecznościowych.

Wydany został zakaz umieszczania rosyjskich lub białoruskich flag, emblematów, symboli i haseł związanych z danym krajem na kombinezonach, odzieży, akcesoriach i innych przedmiotach osobistych.

Reklama

Zabronione jest odtwarzanie rosyjskiego i białoruskiego hymnu narodowego na jakimkolwiek wydarzeniu lub obszarze podlegającym FIA.

Komentarze, działania lub zachowania zawodnika, które są szkodliwe dla interesów FIA, a w szczególności jakiekolwiek wyrazy wsparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę, są zakazane.

FIA dodała, że nie wyklucza podjęcia bardziej restrykcyjnych działań przeciwko kierowcom rosyjskim i białoruskim.

Dotychczas tylko federacje motorowe Wielkiej Brytanii i Finlandii wydały całkowity zakaz startów zawodnikom Rosji i Białorusi.

Deklaracja FIA najbardziej dotknie kierowcę teamu Formuły 1 Haas Rosjanina Nikitę Mazepina, którego ojciec, rosyjski miliarder, jest jednym z głównych sponsorów amerykańskiej ekipy. Nieoficjalnie wiadomo, że szefowie teamu rozważają możliwość zerwania kontraktu z 22-letnim kierowcą.