Większość zawodów sportowych w ramach rozpoczynających się w piątek Igrzysk odbędzie się bez udziału publiczności z powodu pandemii Covid-19. Na stadion piłkarski w mieście Kashima zostaną natomiast wpuszczeni tylko uczniowie lokalnych szkół podstawowych i gimnazjów.

Reklama

Jedna ze szkół przekazała opiekunom uczniów zalecenie o treści: Proszę upewnić się, że wszelkie napoje w plastikowych butelkach wnoszone (na stadion) to produkty Coca-Coli – odnotowała miejska rada edukacji.

Według „Mainichi Shimbun” szkoła postąpiła tak na polecenie tokijskiego komitetu organizacyjnego. Przedstawiciel komitetu miał powiedzieć nauczycielom i innym pracownikom szkoły, że „wnoszenie plastikowych butelek innych niż Coca-Cola jest zakazane”. „Zdejmijcie etykiety, jeśli są innej firmy” – miał dodać ten przedstawiciel.

Z oficjalnej strony internetowej Igrzysk w Tokio wynika, że Coca-Cola posiada status „Światowego Partnera Olimpijskiego”, czyli najwyższą rangę sponsorską tych zawodów.

Zalecenie wydane przez szkołę wyciekło do mediów społecznościowych, wywołując falę niezadowolenia. Lokalne władze Kashimy zostały zalane skargami w tej sprawie. Miejska rada edukacji oświadczyła, że użyto „wprowadzającego w błąd sformułowania”, i że poprosiła tylko o usuwanie etykiet z napojów.