Japonki po raz drugi były w Tokio lepsze od wicemistrzyń Europy Francuzek, z którymi wygrały w także grupie (74:70). W półfinale zdeklasowały jednak ekipę "Trójkolorowych", prowadząc w czwartej kwarcie różnicą nawet 27 punktów (84:57).

Liderką reprezentacji gospodarzy była rozgrywająca Rui Machida, która miała aż 18 asyst, a także zdobyła dziewięć punktów. Japonki trafiły 11 z 22 rzutów zza linii 6,75 m, Francuzki tylko siedem razy na 24 próby.

Do tej pory najlepszym olimpijskim osiągnięciem Japonek było piąte miejsce w Montrealu (1976).

Amerykanki zdeklasowały Serbki

Amerykanki rano pewnie pokonały w półfinale mistrzynie Europy Serbki 79:59 i po raz siódmy z rzędu awansowały do finału igrzysk.

Było to ich 19. z rzędu zwycięstwo na igrzyskach i 54. w meczach międzynarodowych. Na najwyższym stopniu podium olimpijskiego są od 1996 r., a złote medale igrzysk wywalczyły też w 1984 i 1988. Koszykówka kobiet jest w programie igrzysk od Montrealu (1976).

Serbki, trzeci zespół igrzysk Rio de Janeiro, walczyły ambitnie przez całe spotkanie, ale nie były w stanie nawiązać równorzędnej walki z dużo silniejszymi fizycznie Amerykankami.

Zespół USA prowadził do przerwy 41:23. W całym meczu koszykarki WNBA wygrały walkę pod tablicami 46:39 i miały 57 procent skuteczności rzutów za dwa punkty, podczas gdy rywalki tylko 33.

Finał odbędzie się w niedzielę, a mecz o trzecie miejsce Francja - Serbia w sobotę.