Drugą lokatę w tym zestawieniu zajęły Chiny z dorobkiem 38 złotych, 32 srebrnych i 18 brązowych (łącznie 88), a trzecie Japonia - 27-14-17. 58 medali gospodarzy igrzysk to ich najlepszych bilans w historii.

Pod względem łącznej liczby medali trzecie miejsce, za USA i Chinami, zajęli sportowcy rosyjscy, startujący w Tokio pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Ich bilans to 71 miejsc na podium, ale ze względu na 20 na najwyższym stopniu zajęli piątą pozycję w tabeli. Wyprzedzili ich jeszcze Brytyjczycy - 22-21-22.

Łącznie medale zdobyli reprezentanci 93 krajów, w tym aż 65 cieszyło się ze złota.

Do zakończenia rywalizacji pozostał finał piłki wodnej mężczyzn między Serbią a Grecją, którego wynik nie wpłynie na kolejność czołówki klasyfikacji medalowej.