MKOl przypomniał, że IBA kierowana przez rosyjskiego biznesmena Umara Kremlowa została pozbawiona prawa organizowania kwalifikacji i turnieju olimpijskiego w Tokio. Te same procedury miały obowiązywać w przypadku Paryża, ale teraz okazuje się, że w stolicy Francji w ogóle może zabraknąć tej dyscypliny. Boks nie znalazł się też we wstępnym programie igrzysk w Los Angeles w 2028 roku.

Reklama

MKOl oświadczył, że "niedawny kongres po raz kolejny pokazał, że IBA nie interesuje się boksem i bokserami, a jedynie własną siłą". Wrześniowy nadzwyczajny kongres IBA w Erywaniu odbył się, ponieważ Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) uznał, że niesłusznie nie dopuszczono do majowych wyborów na prezydenta holenderskiego kandydata Borisa van der Vorsta. Jednak w Armenii delegaci uznali, że nowych wyborów nie będzie, pozostawiając na stanowisku Kremlowa.

IBA jest wspierana przez rosyjską firmę energetyczną Gazprom. MKOl podkreślił, że IBA przedłużając ostatnio umowę z Gazpromem pokazała, że „nie ma woli zrozumienia prawdziwych problemów". "Przedłużenie umowy sponsorskiej z Gazpromem jako głównym sponsorem IBA wzmacnia obawy, które MKOl wyraża od 2019 roku. To tylko potwierdzenie, że IBA będzie nadal zależna od firmy w dużej mierze kontrolowanej przez rosyjski rząd” - dodano.

„MKOl będzie musiał wziąć to wszystko pod uwagę, podejmując dalsze decyzje, które mogą – po tych ostatnich wydarzeniach – obejmować wykluczenie boksu z igrzysk w Paryżu” - podkreślono w oświadczeniu.