Dotychczasowa postawa tureckiego zespołu, który ma w składzie wiele znakomitych koszykarek, jest jedną z największych niespodzianek tego sezonu Euroligi. Trzecia ekipa minionych rozgrywek zanotowała bowiem tylko dwa triumfy w pięciu spotkaniach, ale w Gdyni nie miała problemów z odniesieniem zwycięstwa.

O jej sukcesie 87:70 zadecydowała głównie bardzo dobra skuteczność z obwodu. Do przerwy zawodniczki Fenerbahce trafiły dziewięć trójek, a cztery razy tej sztuki dokonała znakomicie dysponowana Ukrainka Alina Jagupowa. W całym meczu odpowiednio 17 (na 37 prób) i osiem (13). Gospodynie zrewanżowały się zaledwie pięcioma takimi rzutami.

W drużynie ze Stambułu ofensywna gra oparta jest na czterech zawodniczkach - Kayla McBride, Elizabeth Williams, Amanda Zahui oraz Jagupowa zdobyły w konfrontacji z mistrzyniami Polski 80 z 87 punktów swojego teamu.

Z kolei w VBW Arce zabrakło kontuzjowanej najskuteczniejszej koszykarki Alice Kunek - australijska skrzydłowa rzucała średnio 18,8 punktu na spotkanie, notowała też przeciętnie 5,8 zbiórki oraz siedem asyst.

Na początku drugiej kwarty po akcji Romane Bernies było 25:23 dla gdynianek, ale przyjezdne zdobyły 14 punktów z rzędu, złożyły się na to głównie cztery rzuty za trzy - w 16. minucie po takim trafieniu Jagupowej wyszły na prowadzenie 37:25. Tuż przed przerwą przewaga Fenerbahce wzrosła nawet do 14 punktów - 48:34.

Druga połowa rozpoczęła się od trafienia Kayli McBride, po którym zespół gości wygrywał 52:37. Gospodynie zdołały jednak zniwelować straty do siedmiu punktów - w 27. minucie po akcji Kamili Podgórnej zrobiło się tylko 57:50 dla rywalek.

Podopieczne hiszpańskiego trenera Victora Lapeny szybko odzyskały inicjatywę i 10 minut później wyszły na prowadzenie 81:63. W tym momencie spotkanie było już rozstrzygnięte.

W następną środę w ostatnim meczu pierwszej rundy Arka zmierzy się w Hiszpanii z Uni Spar Girona.

VBW Arka Gdynia - Fenerbahce Stambuł 70:87 (23:23, 14:25, 20:17, 13:22).
VBW Arka Gdynia: Marissa Kastanek 15, Morgan Bertsch 15, Megan Gustafson 12, Ana-Marija Begic 9, Romane Bernies 8, Klara Lundquist 7, Kamila Podgórna 2, Kamila Borkowska 2, Agata Dobrowolska 0.
Fenerbahce Stambuł: Alina Jagupowa 28, Kayla McBride 22, Elizabeth Williams 15, Amanda Zahui 15, Satou Sabally 3, Olcay Cakir 2, Tugce Canitez 2, Serife Onar 0, Manolya Kurtulmus 0.