Zwycięzca otrzymał milion euro nagrody. Najlepszym koszykarzem (MVP) finału został uznany Brazylijczyk Marcelinho Huertas, który miał 13 pkt i 14 asyst.

Pierwszy raz zespół z Teneryfy - jako Iberostar - triumfował w 2017 r. Wówczas także do sukcesu poprowadził go trener Txus Vidorreta.

Ekipa BAXI Manresa była w pierwszej fazie rywalizacji rywalem mistrza Polski Arged BM Stali Ostrów Wlkp. i wygrała grupę B. Lenovo w pierwszej fazie miało bilans 4-2, ale w drugiej, także grupowej, 6-0 i również w play-off nie doznało porażki.

BAXI straciło rytm po kontuzji swojego lidera

Spotkanie finałowe było wyrównane w pierwszej połowie, gdy prowadzenie zmieniało się, szczególnie pod koniec drugiej kwarty, praktycznie po każdej akcji. Druga odsłona należała do koszykarzy Lenovo - zadecydowało o tym pierwsze pięć minut trzeciej kwarty wygrane przez nich 14:6. W 27. minucie urazu nosa doznał lider BAXI Nigeryjczyk Chima Moneke i - choć wrócił na parkiet - to jego zespół stracił rytm.

W 30. minucie Lenovo prowadziło 79:65, a trzecią kwartę wygrało 33:17. W ostatniej części koszykarze z Teneryfy kontrolowali sytuację. Mecz był jednak ciekawy do końca i stał na wysokim poziomie.

Koszykarze Lenovo trafili 13 z 24 rzutów zza linii 6,75 m (55 proc.) i mieli aż 26 asyst, z czego 14 padło łupem doświadczonego Huertasa, który 39. urodziny będzie obchodził pod koniec maja.

Polskie akcenty w finałach

Jednym z arbitrów był Wojciech Liszka, który od dekady jest arbitrem FIBA (w tym w Lidze Mistrzów od sześciu lat, czyli od początku rozgrywek). Był to jego trzeci finał, po mistrzostwach Europy koszykarek 2021 i AfroBaskecie 2021. Mecz o trzecią lokatę sędziował Michał Proc.

W poprzednich latach po puchar sięgnęły ekipy Iberostaru Teneryfa (2017), AEK Ateny (2018), Segafredo Virtus Bolonia (2019) i San Pablo Burgos (2020, 2021).