Ból biodra i mięśnia przywodziciela wyeliminował Gaya z udziału w piątkowym półfinale biegu na 100 m. Według menedżera zawodnika Marka Wetmore'a, rekordzista USA na 100 m (9,69) w Eugene nie wystartuje też na 200 m.

Ponieważ zgodnie z amerykańskimi zasadami do ekipy narodowej kwalifikuje się czołowa trójka z mistrzostw krajowych, Gay w koreańskich mistrzostwach indywidualnie nie wystąpi. Jeśli natomiast szybko wróci do zdrowia, może liczyć na włączenie do składu sztafety.

To nie pierwszy taki uraz Gaya w karierze. Mistrz świata z Osaki (2007) na 100 i 200 m (oraz w sztafecie) odpadł w półfinale igrzysk w Pekinie w 2008 roku, ponieważ nie doszedł do pełni sił po kontuzji, jakiej nabawił się we wcześniejszych zawodach w USA.

Bolt i Gay spotkali się w finale mistrzostw świata w 2009 roku w Berlinie, gdzie Jamajczyk ustanowił rekord świata - 9,58. Gay był drugi. W ubiegłym roku Amerykanin pokonał swojego najgroźniejszego rywala w mityngu w Sztokholmie.

W tym samym czasie odbywają się także mistrzostwa Jamajki. Bieg na 100 wygrał były rekordzista świata Asafa Powell z czasem 10,08. Bolt, który występ w Korei ma zapewniony jako obrońca tytułu, nie startował.