Włodarczyk (RKS Skra Warszawa) wyprzedziła złotą medalistkę olimpijską w biegu na 10 000 m Etiopkę Almaz Ayanę oraz jamajską sprinterkę Elaine Thompson.

Jak podkreśliła redakcja, Polka zdominowała w sposób absolutny olimpijski sezon, wygrywając wszystkie tegoroczne starty i bijąc dwukrotnie rekord świata, a w sumie oddała 42 najdłuższe rzuty.

W głosowaniu, w którym wzięło udział 31 międzynarodowych ekspertów, Włodarczyk 21 razy znalazła się na pierwszym miejscu. Sześciu przyznało pierwszeństwo Ayanie, trzech wskazało na Thompson, a jeden - na amerykańską płotkarkę Keni Harrison.

Włodarczyk jest drugą Polką wyróżnioną tytułem lekkoatletki roku przez "Track and Field News". W 1974 roku pierwsze miejsce zajęła Irena Szewińska.

Wśród mężczyzn po raz pierwszy w historii plebiscytu zwyciężył zawodnik startujący w biegu na 400 m - Wayde van Niekerk. Na igrzyskach w Rio de Janeiro reprezentant RPA zdobył złoty medal w tej konkurencji i pobił rekord świata (43,03).

Van Niekerk, którego na pierwszym miejscu umieściło aż 28 ekspertów, wyprzedził brytyjskiego długodystansowca Mo Faraha. Dopiero trzecie miejsce zajął mistrz olimpijski na 100 i 200 m Usain Bolt. Jamajczyk został wskazany na pierwszej pozycji tylko przez jednego eksperta.