Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny triumfator, kapitan piłkarskiej reprezentacji Robert Lewandowski, a trzecie - wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro w rzucie dyskiem Piotr Małachowski.

Reklama

Wioślarki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, mistrzynie olimpijskie w rywalizacji dwójek podwójnych, uplasowały się na piątej pozycji.

W finałowej dziesiątce nie znalazł się żaden przedstawiciel dyscyplin zimowych (podobnie jak w ogłoszonej wcześniej nominowanej "20").

Reklama

Najlepszych sportowców wybierali czytelnicy "PS" i telewidzowie, a oddawanie głosów odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym - za pomocą wysyłanych pocztą kuponów oraz drogą internetową wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali w Warszawie. W czasie jej trwania można było głosować na zawodników za pośrednictwem sms-ów.

Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało też dodatkowe wyróżnienia. Klubową Drużyną Roku został triumfator Ligi Mistrzów w sezonie 2015/16 - Vive Tauron Kielce, a Reprezentacją Roku - reprezentacja w piłce nożnej (ćwierćfinalista Euro 2016). Tytułem trenera roku uhonorowano Krzysztofa Kaliszewskiego (szkoleniowiec Włodarczyk), natomiast Odkryciem Roku - oszczepniczkę Marię Andrejczyk, czwartą zawodniczkę igrzysk w Rio de Janeiro.

Najlepszym Sportowcem Niepełnosprawnym została tenisistka stołowa Natalia Partyka, która w 2016 roku wywalczyła dwa złote medale igrzysk paraolimpijskich, a statuetkę "Superczempiona" otrzymał Tomasz Majewski - mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z 2008 i 2012 roku.

Dziesięciu najlepszych sportowców Polski 2016 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i TVP:
1. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
2. Robert Lewandowski (piłka nożna)
3. Piotr Małachowski (lekkoatletyka)
4. Rafał Majka (kolarstwo)
5. Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (wioślarstwo)
6. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)
7. Jakub Błaszczykowski (piłka nożna)
8. Bartosz Zmarzlik (żużel)
9. Karol Bielecki (piłka ręczna)
10. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)
Wyróżnienia: Reprezentacja Roku - reprezentacja w piłce nożnej
Klubowa Drużyna Roku - Vive Tauron Kielce
Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny - Natalia Partyka
Odkrycie Roku - Maria Andrejczyk
Trener Roku - Krzysztof Kaliszewski
Superczempion - Tomasz Majewski
Impreza Roku - mistrzostwa Europy w piłce ręcznej
Sponsor Roku - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
Serce Dla Sportu - Stowarzyszenie "Dać siebie innym"