Po zakończeniu kariery przez brązowego medalistę poprzednich MŚ Marcina Lewandowskiego to właśnie Rozmys jest obecnie najszybszym Polakiem na 1500 m. Rok temu zajął ósme miejsce na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W finale mistrzostw świata pobiegł pierwszy raz. Wynik 3.34,58 jest jego najlepszym w tym sezonie.

Ingebrigsten i Warholm bez złota

Faworytem był przede wszystkim Norweg Jakob Ingebrigsten. Mistrz olimpijski z Tokio długo prowadził, ale przed ostatnim wirażem wyprzedził go Jake Wightman. Brytyjczyk utrzymał tempo i nie dał się dogonić na finiszu. Zwyciężył czasem 3.29,23, a Ingebrigsten miał 3.29,47.

To największy w karierze sukces Wightmana. W dorobku miał brązowy medal mistrzostw Europy z 2018 roku. W ubiegłorocznych igrzyskach był 10.

Niespodzianką jest również trzecie miejsce pochodzącego z Maroka Katira. 24-latek w japońskich igrzyskach startował na 5000 m.

Po raz pierwszy w historii MŚ na podium biegu na 1500 m zabrakło zawodnika z Afryki.

Norwegowie mieli we wtorek na starcie jeszcze jednego złotego medalistę japońskich igrzysk - Karstena Warholma na 400 m przez płotki. Aktualny rekordzista świata do finału awansował z drugim wynikiem, ale w decydującym biegu zajął dopiero siódme miejsce - 48,42 s.

Zwyciężył trzeci w Tokio Brazylijczyk Alison Santos - 46,29, a za nim uplasowali się Amerykanie Rai Benjamin - 46,89 oraz Trevor Bassitt - 47,39.

Zawiódł też Stahl

W rzucie dyskiem zawiódł natomiast Daniel Stahl. 29-letni Szwed w Eugene, tak jak Warholm, występował w roli obrońcy tytułu i mistrza olimpijskiego. Wynik 67,10 m wystarczył mu jedynie do czwartego miejsca.

Głównymi bohaterami okazali się młodzi dyskobole. Zwyciężył 23-letni Słoweniec Kristjan Ceh - 71,13, a drugi był 19-letni Litwin Mykolas Alekna (69,27 m), syn dwukrotnego mistrza olimpijskiego Virgilijusa.

Z brązowego krążka cieszył się kolejny Litwin Andrius Gudzius 67,55.

We wtorek rozdano medale jeszcze w skoku wzwyż kobiet. Zwyciężyła Australijka Eleanor Patterson, przed Ukrainką Jarosławą Mahuczich. Obie uzyskały 2,02 m. W marcowych halowych mistrzostwach świata w Belgradzie kolejność była odwrotna.

Trzecie miejsce zajęła w Eugene Włoszka Elena Vallortigara - 2,00.