Posiedzenie sądu, który będzie rozpatrywał wniosek ma odbyć się 31 marca. Jeśli sąd przychyli się do niego, więzień będzie mógł wyjść na wolność.

Narzeczoną wziął za włamywacza

Pistorius w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku zastrzelił w swoim domu w Pretorii narzeczoną Reevę Steenkamp. W sądzie tłumaczył się, że był to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.

Reklama

Pod koniec 2014 roku został skazany przez sąd pierwszej instancji na pięć lat pozbawienia wolności. Po apelacji prokuratury, sąd wyższej instancji zmienił kwalifikację czynu na morderstwo i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Za morderstwo skazano go najpierw na sześć lat więzienia, a później wyrok podwyższono do 13 lat i pięciu miesięcy.

Rodzice Steenkamp przeciwni skróceniu kary

Obowiązujące w RPA prawo przewiduje minimalną karę 15 lat za morderstwo, ale sąd odliczył Pistoriusowi okres, który już spędził za kratami. O warunkowe zwolnienie mogą ubiegać się osoby, które odbyły połowę kary. W przypadku Pistoriusa ten termin minął w lipcu 2011 roku.

Przeciwni skróceniu kary są Barry i June, rodzice zamordowanej.

On jest mordercą. Powinien więc pozostać w więzieniu – powiedział Barry Steenkamp w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "Daily Mail", opublikowanym w lutym, w 10. rocznicę zabójstwa córki.

Pistorius rekordzistą świata

Reklama

Urodzony 22 listopada 1986 w Johannesburgu biegacz, któremu w pierwszym roku życia w wyniku wrodzonych wad amputowano obie nogi, mimo zaawansowanego stopnia kalectwa, od zawsze intensywnie uprawiał rugby, tenis, piłkę wodną, boks oraz zapasy. Jest rekordzistą świata wśród niepełnosprawnych w biegach na dystansie 100, 200 i 400 m.

W trzech igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, Pekinie i Londynie zdobył sześć złotych medali oraz po jednym srebrnym i brązowym.

15 lipca 2007 na mityngu IAAF, biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego, wystąpił jako pierwszy niepełnosprawny biegacz razem ze sprawnymi zawodnikami.