W trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio, w związku z krytyką władz swojego kraju, Cimanouska została odsunięta od rywalizacji. Dzięki szybkiej interwencji polskiej ambasady uzyskała wizę humanitarną i uniknęła powrotu na Białoruś, znajdując schronienie w Warszawie. Nieco ponad rok później otrzymała polskie obywatelstwo.

Reklama

Nie było to jednak jednoznaczne z tym, że od razu będzie mogła startować w biało-czerwonych barwach na arenach międzynarodowych. World Athletics w przypadku zmiany narodowości może nałożyć na zawodnika okres karencji wynoszący trzy lata. W przypadku Białorusinki byłaby ona liczona od igrzysk olimpijskich w Tokio.

W poniedziałek poinformowano jednak, że międzynarodowa federacja skróciła ten czas i 26-letnia Cimanouska już od niedzieli jest oficjalnie reprezentantką Polski.

Wyraża się zgodę na zniesienie trzyletniego okresu oczekiwania, począwszy od daty złożenia wniosku (12.06.2023), na podstawie tego, że zawodniczka ostatnio reprezentowała Białoruś 30 lipca 2021 r. podczas igrzysk olimpijskich w Tokio i od dwóch lat nie startowała w zawodach międzynarodowych - można przeczytać w oświadczeniu World Athletics, cytowanym przez Reutersa.

Taka decyzja oznacza, że pochodząca z Białorusi sprinterka teoretycznie mogłaby wystąpić w zbliżających się mistrzostwach świata w Budapeszcie.

Jestem bardzo szczęśliwa, chociaż przeżywam dziwne emocje, bo to wszystko stało się tak szybko. Tydzień temu powiedziano mi, że być może będę mogła wystąpić w igrzyskach olimpijskich, a wczoraj polska federacja otrzymała oficjalne pismo, że została mi zniesiona karencja i mogę reprezentować polską drużynę narodową od 6 sierpnia. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w tej trudnej sytuacji i mam nadzieję do zobaczenia w Budapeszcie - napisała lekkoatletka na Instagramie.

Reklama

Cimanouska to jedna z najlepszych sprinterek pochodzących z Białorusi. Zajęła szóste miejsce w 2015 roku na 100 m w mistrzostwach Europy juniorów w Eskilstunie. Dwa lata później zdobyła srebrny medal na młodzieżowych ME w Bydgoszczy. Jej największym sukcesem było zwycięstwo w biegu na 200 m podczas Uniwersjady w Neapolu w 2019 roku.

Pod koniec lipca wystartowała w mistrzostwach Polski w Gorzowie Wielkopolskim. Wywalczyła dwa srebra - na dystansie 200 m przegrała tylko z Natalią Kaczmarek, natomiast na 100 m z Ewą Swobodą.

Mistrzostwa świata w Budapeszcie rozegrane zostaną w dniach 19-27 sierpnia.