Steryd anaboliczny 19-norandrosteron, mogący mieć kluczowe znaczenie w treningu i osiąganiu wyników m.in. przez ciężarowców, jest wykrywany w moczu. Jeśli wynik jest pozytywny, to przeprowadza się dodatkową analizę (tzw. IRMS) i na jej podstawie można stwierdzić czy był wytworzony przez organizm czy też został podany zewnętrznie - powiedział Rynkowski.

Reklama

Środek ten może być wytworzony przez organizm przy skrajnie dużych wysiłkach. Ale takie podejście do sprawy weryfikowane jest na podstawie analizy laboratoryjnej.

Badanie próbki A wskazuje, że sportowiec korzystał z niedozwolonych środków dopingowych. Teraz trzeba czekać na wynik badania próbki B. Na dniach zbierze się w Rio de Janeiro izba ad hoc Międzynarodowego Trybunału ds. Sportu, która określi, w przypadku pozytywnego wyniku próbki B, karę dla zawodnika - dodał Rynkowski.

Czekamy na wynik analizy próbki B, więc na razie nic nie jest pewne. Jeśli okaże się, że Tomasz Zieliński jest na dopingu, od razu zostanie wydalony z wioski olimpijskiej i skreślony z reprezentacji. To bardzo przykra, ale także niedopuszczalna sytuacja - powiedział minister sportu Witold Bańka.

Szef resortu przebywa obecnie w Rio de Janeiro. Jeśli próbka B potwierdzi stosowanie niedozwolonych środków przez polskiego ciężarowca, to - zdaniem Bańki - będzie to wielka hańba i obraza wszystkich.

To ogromny wstyd. Dlatego też w takich sytuacjach decyzja musi być jednoznaczna i stanowcza. Nie ma miejsca w polskim sporcie dla dopingowiczów. Nie rozmawiałam na razie z Zielińskim, ale jeśli okaże się, że brał zakazane substancje, nie będzie miejsca na tłumaczenia - podkreślił.

Dodał także, że problem dopingu w podnoszeniu ciężarów jest cały czas obecny.

To kłopot tej dyscypliny sportu. W ciężarach stosowanie niedozwolonych środków jest powszechnym problemem i dlatego trzeba zdecydowanie z tym walczyć - zaznaczył.

W sobotę polska misja olimpijska dostała informację, iż próbka A Tomasza Zielińskiego dała pozytywny wynik. W jego organizmie wykryto popularny w ubiegłym wieku nandrolon. Na razie jednak nie ma potwierdzenia w próbce B. Miało to nastąpić w poniedziałek rano, ale wszystko się przedłuża. Nikt nie jest w stanie powiedzieć czemu. Zawodnik tak długo jak sprawa nie zostanie wyjaśniona, pozostanie w wiosce olimpijskiej.