Broniące tytułu Norweżki, które wystąpiły w ośmiu poprzednich meczach finałowych, zajęły piąte miejsce, po wygranej ze Szwecją 38:29. Polskę sklasyfikowano na 14. pozycji.

Mecz mistrzyń świata - Francuzek ze złotymi medalistkami olimpijskimi - Rosjankami stał na wysokim poziomie i był bardzo wyrównany. Wynik w pierwszej połowie oscylował wokół remisu. Kilka minut po przerwie ekipa gospodarzy uzyskała trzybramkową przewagę, którą obroniła do ostatniej syreny. O jej sukcesie zdecydowała minimalnie mniejsza liczba błędów i świetna postawa uznanej za najlepszą bramkarkę turnieju finałowego ME Amandine Leynaud (38 proc. skuteczności).

Najwięcej bramek dla zwyciężczyń zdobyła Alexandra Lacrabere - sześć, dla pokonanych siedem goli rzuciła uznana za najwartościowszą zawodniczkę turnieju 23-letnia Anna Wiachiriewa.

"Trójkolorowym" udał się wreszcie rewanż za porażkę w finale olimpijskim w Rio de Janeiro, gdzie przegrały 19:22. W dodatku na inaugurację ME 2018 również górą była "Sborna" (26:23).

Francuzki po raz pierwszy zagrały w finale ME. Za to trzykrotnie sięgnęły wcześniej po brąz. Lepiej wiodło im się w mistrzostwach świata, z których dwukrotnie - w 2003 i 2017 roku - przywiozły złoty medal.

Rosjanki nigdy nie stanęły na najwyższym stopniu podium ME, a drugie miejsce zajęły po raz drugi (wcześniej w 2006). Znacznie lepiej wiodło im się w MŚ - w pierwszej dekadzie XXI wieku cztery razy wywalczyły złoto.

Francja - Rosja 24:21 (13:12)
Francja: Laura Glauser, Amandine Leynaud - Pauline Coatanea 1, Camille Ayglon Saurina 2, Allison Pineau 2, Astride Ngouan, Grace Zaadi 2, Manon Houette 2, Siraba Dembele Pavlovic, Laura Flippes, Orlane Kanor 2, Beatrice Edwige 2, Pauletta Foppa, Estelle Nze Minko 4, Gnonsiane Niombla 1, Alexandra Lacrabere 6.
Rosja: Anna Siedojkina, Kira Trusowa - Polina Kuzniecowa 2, Anna Koczetowa, Daria Dmitriewa 5, Anna Sen 3, Anna Wiachiriewa 7, Marina Sudakowa, Daria Samochina 1, Ksenia Makiejewa 1, Elizawieta Malaszenko, Julia Managarowa 1, Maja Pietrowa 1, Jarosława Frołowa, Irina Snopowa.