Początkowo 14-stronicowy dokument był wyceniony na 1 mln dolarów. Podczas trwającej 12 minut aukcji, wartość dokumentu wzrosła prawie dziewięciokrotnie. Obecnie jest to najdroższa istniejąca pamiątka sportowa.

Przed tym najdroższą pamiątką sportową była koszulka legendy baseballu Babe Rutha, która w czerwcu została sprzedana za 5,6 mln dolarów.

"Dzisiejszy rekordowy wynik świadczy o tym, że wizja Pierre'a de Coubertina sprzed stu lat jest nadal żywa, a igrzyska cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie" - powiedział prowadzący aukcję Selby Kiffer.

Reklama

Manifest jest jedyną znaną kopią przemówienia francuskiego arystokraty z Paryża w 1892 roku, gdy zaproponował on wznowienie organizacji starożytnych igrzysk olimpijskich, które zawsze pozytywnie oddziaływały na jednostki i społeczeństwa.

Dwa lata później Pierre de Coubertin założył Międzynarodowy Komitet Olimpijski, a pierwsze igrzyska odbyły się w 1896 roku w Atenach.

Dom aukcyjny Sotheby został założony w Londynie w połowie XVIII wieku z siedzibą przy New Bond Street. Obecnie urzęduje w Nowym Jorku przy York Avenue na Manhattanie. Pierwsza aukcja przeprowadzona przez założyciela firmy Samuela Bakera, odbyła się 11 marca 1744 i dotyczyła sprzedaży kilkuset książek.