Reprezentujący barwy holenderskiej grupy Jumbo-Visma 31-letni Roglic jest pierwszym Słoweńcem w historii wyróżnionym w ten sposób.

Reklama

Organizatorzy plebiscytu ogłosili, że Roglic został wybrany przez międzynarodowe jury dziennikarskie spośród 15 nominowanych, wśród których znalazł się także jego rodak Tadej Pogacar, który triumfował w Tour de France.

Roglic w "Wielkiej Pętli" był drugi, ale zwyciężył w Vuelta a Espana, w którym wygrał cztery etapy, a także był najlepszy w prestiżowym klasyku Liege-Bastogne-Liege oraz został mistrzem Słowenii i zajął pierwsze miejsce w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

"Wystarczy rzut oka na listę wcześniejszych laureatów, by wiedzieć, jak wielkie wyróżnienie mnie spotkało" - skomentował Słoweniec.

Krajowe wyróżnienie francuskie czasopismo przyznało triumfatorowi Złotego Roweru sprzed roku Julianowi Alaphilippe'owi. Mistrz świata poparł decyzję głosujących w światowym plebiscycie.

"Roglic w pełni zasłużył na to trofeum. Już przed rokiem miał wspaniały sezon, ale wtedy ja wygrałem. Logiczne, że teraz nagroda powędrowała do niego" - podkreślił Alaphilippe.