Nazywany "Zygą” Hanusik był jednym z najlepszych szosowców na przełomie lat 60/70 ubiegłego wieku. Wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Meksyku (1968), zdobył złoty medal mistrzostw Polski (1970), zajął trzecie miejsce w Wyścigu Pokoju w tym samym roku.

Reklama

Z zawodu ślusarz – górnik, przez 18 lat kariery bronił barw Górnika Lędziny (niedaleko Tychów). Startował dwa razy w szosowym wyścigu indywidualnym na MŚ, gdzie zajął miejsca: 11. w 1971 roku i 16. w 1973.

Przygotowywał wyścig, zaplanowany na 17 lipca w Tychach. Miał być jego dyrektorem. W tej sytuacji zaproponowałem, by ta impreza była pierwszym Memoriałem Zygmunta Hanusika – powiedział prezes Śląskiego Związku Kolarskiego Rafał Makowski.

Trudno nam się z tym pogodzić.... Wczoraj późnym wieczorem zmarł Zygmunt Hanusik, tyszanin, wielki polski kolarz, legendarny bohater Wyścigów Pokoju. Wiedzieliśmy, że "Zyga" od kilku dni walczy o życie. W ub. sobotę, akurat w przeddzień swoich 76. urodzin, znalazł się w szpitalu w Katowicach-Ochojcu z rozległym zawałem serca. Byliśmy jednak pełni nadziei, że - tak jak podczas tylu sportowych imprez - będzie skutecznie walczył o zwycięstwo. Niestety, tym razem przegrał... - czytamy w facebookowym wpisie Tyskiej Galerii Sportu

1 lutego w wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski. Był najwybitniejszym polskim kolarzem – indywidualnym mistrzem świata, medalistą igrzysk olimpijskich i czterokrotnym zwycięzcą Wyścigu Pokoju.