Znakomita zawodniczka nie ukrywała, że przeszła "długą drogę". (...) To coś niesamowitego. Zapisałam się w historii światowej lekkiej atletyki, więc jest fajnie i zaczynam świętować - powiedziała Włodarczyk, której odśpiewano "100 lat".

Reklama

"Rawicz wita Anitę" - to jeden z transparentów, które przywieźli ze sobą kibice do stolicy; Włodarczyk pochodzi z tego miasta w Wielkopolsce.

Nie zabrakło też występów muzycznych, gratulacji, kwiatów.

Chciałbym wszystkim podziękować za tak liczne przybycie, za kibicowanie, trzymanie kciuków. Dziękuję, że jesteście z nami - dodał zwycięzca męskiego konkursu rzutu młotem Wojciech Nowicki.

W IO w japońskiej stolicy biało-czerwoni zdobyli 14 medali - cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych.

Reklama

Na najwyższym stopniu podium stanęli lekkoatleci: sztafeta mieszana 4x400 m (Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dariusz Kowaluk), Dawid Tomala w chodzie na 50 km oraz wspomniani Włodarczyk i Nowicki. Łącznie przedstawiciele "królowej sportu" wywalczyli dziewięć medali.

Był taki moment na trasie, że nic się nie działo, więc trzeba było przyspieszyć. Anita mówiła, że przeszła długą drogę, a ja jeszcze dłuższą - 50 km i to po raz ostatni w życiu (w igrzyskach w Paryżu ten dystans ma zastąpić 35 km). Na kartach historii zostanę na zawsze. Bardzo wiele serducha w to włożyłem i mam nadzieję, że przysporzyłem wam wiele radości - stwierdził na stołecznym lotnisku Tomala.

Za wspaniałe powitanie dziękował m.in. brązowy medalista w biegu na 800 m Patryk Dobek. Cieszę się niezmiernie, że jestem w gronie polskich medalistów olimpijskich.

Spełnione dziewczyny

Reklama

O spełnieniu sportowych marzeń w imieniu sztafety opowiadała Justyna Święty-Ersetic. Oprócz złota z ekipą mieszaną 4x400 m zdobyła też srebro srebro z Natalią Kaczmarek, Igą Baumgart-Witan, Małgorzatą Hołub-Kowalik i Anną Kiełbasińską (4x400 m).

Zrobiłyśmy to razem, bez względu na to czy jedna biegła w eliminacjach, czy w finale - powiedziała Święty-Ersetic.

Z kolei Duszyński mówił o... nieprzespanej nocy. A to ze względu na odpisywanie na wszystkie wiadomości. Cieszę się, że nas wspieracie - zwrócił się do kibiców. - Wielkie zaskoczenie i przeżycie - opisywał olimpijski sukces.

Oprócz lekkoatletów, w niedzielę do Warszawy przyleciały też srebrne medalistki w żeglarskiej klasie 470 Jolanta Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec.

Mamy z Jolą duże doświadczenie i wiedziałyśmy, że nie odpuścimy do końca. Chciałybyśmy podziękować całemu środowisku żeglarskiemu, które wierzyło w nas od początku do końca. Dziękujemy wszystkim kibicom. Jesteśmy zmęczone fizycznie i psychicznie, bo nasze zawody trwały tydzień (...) - powiedziała Skrzypulec.

W najbliższych dniach do Polski wrócą ostatni z biało-czerwonych sportowców, w tym kajakarka Karolina Naja, która niosła polską flagę podczas niedzielnegj ceremonii zamknięcia igrzysk. W Tokio zdobyła dwa medale, a łącznie ma cztery.