Putin uhonorował 32-letniego Karjakina medalem "Za Zasługi dla Ojczyzny", przyznawane Rosjanom za wybitne osiągnięcia w swoich dziedzinach.

Reklama

Po inwazji na Ukrainę Karjakin zdecydowanie poparł działania Putina, wywołując ostrą krytykę ze strony szachowego świata. FIDE wykluczyła go na pół roku za naruszenie Kodeksu Etyki tej organizacji. Urodzony na Ukrainie arcymistrz odwołał się od tej decyzji, ale bezskutecznie. Przysługuje mu jeszcze złożenie apelacji w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu (CAS).

Dyskwalifikacja oznacza, że Karjakin nie wystąpi m.in. w tegorocznym turnieju kandydatów. Impreza odbędzie się w Madrycie w dniach 17 czerwca - 4 lipca. Po raz pierwszy w historii wystartuje w nim reprezentant Polski - Jan-Krzysztof Duda, który miejsce wśród dziewięciu czołowych szachistów świata wywalczył zwyciężając w ubiegłorocznym Pucharze Świata.

Triumfator rywalizacji w Madrycie uzyska prawo gry o szachową koronę z aktualnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Pojedynek ten ma się odbyć wiosną 2023 roku. W 2016 roku Karjakin rywalizował z Carlsenem o tytuł, ale przegrał.

Reklama