Wybory odbyły się podczas 51. Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich w stolicy Macedonii Północnej - Skopje.

Jestem zaszczycony, że po raz kolejny będę reprezentantem Europy w organizacji, która zajmuje się najważniejszymi sprawami dotyczącymi światowego Ruchu Olimpijskiego, chroni i wspiera interesy Narodowych Komitetów Olimpijskich, a także działa na rzecz wzmocnienia ich relacji z Międzynarodowymi Federacjami Sportowymi. Jestem przekonany, że wspólnie wypracujemy wiele rozwiązań istotnych dla światowego sportu. Tak jak dotąd, zawsze będę angażował się w budowę korzystnych rozwiązań dla polskiego sportu i mocną pozycję Polaków w Międzynarodowym Ruchu Olimpijskim - podkreślił Andrzej Kraśnicki.

Reklama

Na obrady w Skopje nie zaproszono przedstawicieli Rosji i Białorusi, natomiast uczestniczył w nich szef MKOl Thomas Bach. Przedstawiono m.in. stan przygotowań do III Igrzysk Europejskich, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie i w Małopolsce. Rząd reprezentował wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, a organizatora tego wydarzenia - prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak.

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich wyróżniło także najlepszą młodą przedstawicielkę sportów zimowych. Nagrodę im. Piotra Nurowskiego oraz stypendium w wysokości 15 tys. euro otrzymała 17-letnia słoweńska skoczkini narciarska Nika Prevc, siostra Petera, Cene i Domena, która podczas mistrzostw świata juniorów w Zakopanem i Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Lahti wywalczyła łącznie cztery złote i jeden srebrny medal.

Z okazji 30-lecia Komitetu Olimpijskiego Macedonii Północnej w Operze Narodowej w Skopje odbyła się jubileuszowa gala. Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki oraz sekretarz generalny Adam Krzesiński przekazali szefowi Komitetu Olimpijskiego Macedonii Północnej Danielowi Dimevskiemu okolicznościową statuetkę, gratulacje i życzenia.

Kolejne Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich odbędzie się w październiku 2023 roku w Turcji.