Stawiamy sobie ambitne cele. Liczymy na wygranie klasyfikacji medalowej – zadeklarował minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Reklama

Rywalizacja w niektórych dyscyplinach trwa już od wtorku - tego dnia ruszyły zmagania w piłce ręcznej plażowej i lekkiej atletyce.

Wieczorna ceremonia otwarcia

III Igrzyska Europejskie oficjalnie zainauguruje wieczorna ceremonia otwarcia z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy - początek o godz. 20.30 na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie.

Reklama

Punktem kulminacyjnym będzie zapalenie znicza z Ogniem Pokoju, który 3 kwietnia prezydent Duda odebrał w Rzymie. Przez ostatni miesiąc ogień krążył po Polsce.

W poprzednich dwóch edycjach Igrzysk Europejskich Polacy wywalczyli 34 medale. W 2015 roku w Baku – 20, w tym dwa złote, a cztery lata później w Mińsku - 14, z czego trzy złote.

Reklama

Program składa się z 29 dyscyplin. Rywalizacja w 12 (badminton, BMX, judo, kolarstwo górskie, lekkoatletyka, pływanie artystyczne, pięciobój nowoczesny, skoki do wody, slalom kajakowy, sprint kajakowy, szermierka i teqball) będzie się jednocześnie toczyć o medale mistrzostw Europy.

W 19 (badminton, boks, breaking, BMX, judo, kolarstwo górskie, koszykówka 3x3, lekkoatletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, pływanie artystyczne, rugby 7, skoki do wody, slalom kajakowy, strzelectwo, szermierka, tenis stołowy, taekwondo i triathlon) zawody będą mieć rangę kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Pozostałe dyscypliny: kickboxing, muaythai, padel, piłka nożna plażowa, piłka ręczna plażowa, wspinaczka sportowa i skoki narciarskie mają status dyscyplin programowych.

Miastem-gospodarzem igrzysk będzie Kraków. Ponadto zawody zagoszczą w Krynicy-Zdroju, Krzeszowicach, Myślenicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu, Tarnowie i Zakopanem, a także w Bielsku-Białej i Chorzowie oraz w Rzeszowie i we Wrocławiu.

Z tegorocznej imprezy wykluczeni zostali sportowcy z Rosji i Białorusi.

Maskotkami igrzysk są Smok Krakusek i Salamandra Sandra. Zmagania sportowców potrwają do 2 lipca.